Podłoże Macro Aqua Two in One Soil- TEST SKLEPU AMAZONIA24.PL

Ostatnimi czasy do naszych rąk trafiło zupełnie nowe podłoże firmy Macro Aqua. Już wcześniej testowaliśmy komputer ph tej firmy i nasze testy były bardzo zadowalające. Nasze oczekiwania wobec nowego podłoża były bardzo duże. Teraz przedstawimy trochę suchych informacji na temat produktu.

Podłoże pakowane jest w ładne opakowania o pojemności 9,5l (8l podłoża + 1,5l podsypka) oraz 2,5l (2l podłoża oraz 0,5l podsypka). Opakowanie 9,5l dedykowane jest na 60l wody natomiast opakowanie 2,5l przeznaczone jest na 25l wody.

 

Podłoże jest o granulacji 1-3 mm, także idealnie spisuje się w roślinnych akwariach z najbardziej wymagającymi gatunkami roślin takimi jak np. mały heniek. Od siebie dodam, że heniek rośnie na tym podłożu rewelacyjnie ale o tym trochę później. Granulki są regularnej wielkości i trwałe, nie rozpadają się, nie mącą wody i bardzo szybko ją klarują.

 

 

Testowane podłoże jest podłożem dwuskładnikowym. Składa się z podsypki bogatej we wszystkie mikro oraz makroelementy uwalniane bardzo powoli do podłoża odżywiając długotrwale korzenie roślin, oraz podłoża właściwego. Podłożę wraz z podsypką stwarza idealne warunki dla flory zbiornika poprzez bogate nawożenie poprzez podłoże. Przez zastosowanie podsypki nawożenie do kolumny wody można ograniczyć przez co flora zbiornika znajduje dla siebie bardzo naturalne warunki. Ograniczamy nasycenie wody nawozami, które bardzo często są wytwarzane z czystych chemicznych substancji. Grunt Two in One Soil pomaga utrzymać odpowiednie parametry wody, obniża twardość węglanową wody oraz ph. Granulki podłoża są bardzo porowate przez co flora bakteryjna znajduje w podłożu idealne warunki rozwoju.

Przed rozsypanie podłoża na dnie akwarium dobrze jest nie zapomnieć o kilku ważnych szczegółach, które w znaczący sposób ułatwią start akwarium. Aby akwarium szybko wystartowało na dnie zbiornika rozsypujemy lub rozlewamy dawkę biostartera do akwarium. Nie możemy zapomnieć, że bakterie w początkowej fazie rozwoju akwarium muszą się czymś żywić a żywią się węglem, dlatego też oprócz samych bakterii należy rozsypać dawkę węgla aktywnego. Nie oszczędzajmy na węglu, tanie chińskie węgle aktywne są nic nie warte. Mamy już bakterie oraz pożywkę dla bakterii na dnie zbiornika, aby uchronić nasze przyszłe podłoże przed tworzeniem się stref gnilnych musimy zadbać o dobry przepływ wody. Uzyskamy to poprzez rozsypanie nie za grubej warstwy np. żwirku lawowego o dużej porowatości. Na tak przygotowane dno rozsypaliśmy podsypkę dołączoną do podłoża a następnie wysypaliśmy główną warstwę podłoża.

 

W tak przygotowanym podłożu bardzo dobrze sadzi się rośliny.

 

Następnego dnia woda jest jak kryształ. Sam start zbiornika jest dość prostu, nie występuję zjawisko przenawożenia wody i w bardzo łatwy sposób określić czas w którym należy rozpocząć podawanie nawozów do kolumny wody. Musimy pamiętać o potasie, potas podajemy od samego początku "życia" akwarium. Podczas naszego testu stosowaliśmy nawozy Easy Life. Nawóz Profito zaczęliśmy stosować po 4 tygodniach od startu w ilości połowy dawki zalecanej przez producenta stopniowo zwiększając ją do 10ml/100l wody w akwarium. Makro elementy utrzymywane są na poziomie ok 10mg/l azotu, 1mg/l fosforu oraz 10mg/l potasu. Stężenie CO2 utrzymywane jest w wodzie na poziomie 25mg/l. Stały poziom dwutelenku węgla w wodzie utrzymuje komputer MacroAqua. Po kilku tygodniach rotalka sama wychodziła z akwarium a mały heniek rósł w oczach.

 

Nasz test trwał 4 miesiące, efekty uważamy za bardzo zadowalające. Testowane podłoże Macro Aqua Two in One Soil uważamy za produkt godny polecenia, łatwy w użytkowaniu dlatego też trafia na nasze półki sklepowe.

                                                                                              Pozdrawiam Adam Szczyrba sklep amazonia24.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl