Każdy zbiornik akwarystyczny wymaga odpowiedniego pokarmu, bez względu na to czy mówimy o nim w znaczeniu przenośnym, myśląc o nawozie czy odpowiednio dobranym, aktywnym podłożu do akwarium roślinnego, który dzięki swoim właściwością będzie wspierał rozwój roślin już na poziomie korzeni, czy dosłownie, mając na myśli pokarm w procesie żywienia fauny akwarystycznej.
Filtracja w zbiorniku akwarystycznym jest jak układ krążenia w ciele człowieka. Serce pompujące krew w żyły, natlenia ją. W akwarium podobną rolę pełni filtr, który wprawiając wodę w cyrkulację stale oczyszcza ją, dzięki czemu możliwe jest zachowanie najwyższego standardu funkcjonowania ekosystemu.
Podczas zakładania zbiornika akwarystycznego, bez względu na stopień zaawansowania samego akwarysty i doświadczenia jakie posiada w związku ze startem zbiorników, pytanie dotyczące odpowiedniego wyboru podłoża do akwarium pozostaje kwestią często otwarta, która spada raczej na przypadek lub przyzwyczajenie.
Gospodarka gazowa zbiornika to jeden z kluczowych elementów dobrze funkcjonującego akwarium, zwłaszcza jeśli planujemy bujną obsadę roślinną. Pod tym względem kluczowe jest zachowanie odpowiedniego poziomu dwutlenku węgla, który stanowi jeden z podstawowych składników najważniejszych procesów fizjologicznych roślin- proces fotosyntezy.
Dozowanie dwutlenku węgla do akwarium jest równie istotne jak dozowanie płynnych nawozów do słupa wody. Nawet najlepsze nawozy dostępne na rynku nie pozwolą zrezygnować z instalacji systemu CO2. To właśnie ten gaz odpowiada za prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych roślin, które w dużej mierze decydują o kondycji zbiornika akwarystycznego.
Szukasz najlepszych na rynku nawozów do akwarium? Dodatkowo, interesują Cie tylko konkurencyjne ceny? Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą- wysoka jakość nawozów takich firm jak Ada, Tetra, Easy life czy Aquabotanique dodatkowo, w najniższej na rynku cenie.
Decydując się na założenie zbiornika akwarystycznego należy pamiętać o tym, jak ważne jest prawidłowe przystosowanie jego wszystkich parametrów, aby roślinność a także fauna, którą chcielibyśmy w nim hodować, będzie rozwijać się prawidłowo. W tym celu, już na etapie aranżacji samego zbiornika należy odpowiednio dobrać podłoże, które pozwoli nam na stałe stymulowanie roślin, a także wspierać będzie procesy zachodzące w akwarium.
Dzięki uprzejmości QualDrop już dzisiaj możemy Wam zaprezentować test japońskich podłoży do akwarium roślinnego i krewetkarium- Platinum Soil, Platinum Hybrid Soil PHS oraz jednego z najpopularniejszych podłoży na rynku akwarystycznym. Firma Qualdrop przeprowadziła test podłoży w celu prezentacji różnic w potencjale ich wykorzystania na podstawie jakości samych produktów oraz przyrostu roślin w nowo wystartowanych zbiornikach.
Aranżując zbiornik akwarystyczny wielu akwarystów coraz częściej sięga po naturalne akcesoria aranżacyjne, takie jak kamienie, łupiny kokosa czy korzenie, które stanowią niebanalny element wystroju akwarium, pozwalają na budowanie przestrzennych konstrukcji roślinnych, dodatkowo urozmaicając linie dna każdego zbiornika.
Zakładanie zbiornika akwarystycznego to nic innego niż zakładanie nowego ekosystemu, który w sztucznych warunkach ma jak najlepiej odzwierciedlać naturalne środowisko rozwoju, zarówno dla fauny, jak i flory akwarystycznej. W zależności od modelu zbiornika i jego obsady, warunki w nim panujące będą różne.
„W przypadku akwarium, możesz wierzyć, że hodujesz jedynie rybki, jednak w rzeczywistości, hodujesz cały ekosystem, z mikroorganizmami włącznie. Doskonała kondycja Twojego akwarium, zależy właśnie od ich wydajności, co za tym idzie, zależy także od warunków właściwego rozwoju jakie im zapewnisz.”
Równowaga biologiczna to ten element, który jest kluczem do uzyskania dobrze działającego zbiornika akwarystycznego. Niestety, wielu początkujących akwarystów lub laików tej dziedziny, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak właściwie funkcjonuje ten podwodny ekosystem, jakie parametry powinny zostać spełnione, czego potrzebują zwierzęta, które hodujemy, a także rośliny, którymi obsadziliśmy zbiornik.
Marka Tetra to wiodący producent akcesoriów akwarystycznych, który 60 lat temu stworzył pierwszy, płatkowy pokarm dla ryb ozdobnych. Popularyzacja suchego pokarmu opartego na naturalnych składnikach z każdym sezonem miłośnikom akwarystyki proponuje innowacyjne rozwiązania produktowe.
Pierwszy zbiornik akwarystyczny to szereg niewiadomych, pytań i decyzji, które trzeba podjąć już na etapie planowania. Jaka wielkość, jaka fauna, jaka flora, jakie dekoracje. To pasjonujące zajęcie aranżacji podwodnego ogrodu pozwala na stworzenie własnego ekosystemu, który może stać się nie tylko piękną ozdobą domu, ale jego integralna częścią.
Poniżej prezentujemy drugi odcinek naszego Poradnika, w którym prezentujemy listę błędów najczęściej popełnianych przez początkujących akwarystów.
Pierwsze kroki stawiane w akwarystyce, zwłaszcza jeśli początkujący adept tej sztuki nie posiada odpowiedniego wsparcia w postaci doświadczonych i lepiej znających temat akwarystów, najczęściej stanowi pasmo rozterek związanych praktycznie z każdym elementem, począwszy od wyboru zbiornika, oświetlenia, samej aranżacji, obsady czy zarybienia, kończąc na ulokowaniu zbiornika w mieszkaniu.
Wątrobowce to rośliny należące do grupy mszaków, wśród których wyróżniamy blisko 8000 gatunków, podczas gdy w samej Polsce możemy mówić o około 235 gatunkach. W odróżnieniu od mchów, wątrobowce zamiast gałązek posiadają plechę, czyli wegetatywne ciało bez jednoznacznego podziału na korzeń i pęd.
Mchy i wątrobowce to popularne wyposażenie akwarium roślinnego, a także wielogatunkowego. Dzięki możliwości obsadzenia nimi różnych powierzchni dekoracyjnych w akwarium, stanowi świetną ozdobę zbiornika.
Każdy początkujący akwarysta zmagał się z podobnym dylematem, stając na progu wyboru pierwszego podwodnego biotopu, jakim jest akwarium. Zazwyczaj dylemat dotyczył nie tylko wielkości samego zbiornika, a materiału z jakiego powinien zostać wykonany. W naszym poradniku znajdziesz obszerny artykuł poświęcony aranżacji zbiornika nie tylko pod względem aranżacji przestrzeni podwodnej, ale i samego wyboru akwarium.
Rośliny in vitro coraz częściej stanowią ozdobę domowych zbiorników, jednak dla wielu miłośników akwarystyki do roślin hodowanych w takich sposób podchodzi sceptycznie. Skąd wynika takie podejście? Zapewne ze strachu lub przyzwyczajenia do klasycznej formy hodowania roślin akwarystycznych. Z poniższego artykułu dowiesz się o najważniejszych informacjach dotyczących czym są rośliny in vitro, zasad ich hodowli, rozmnażania a także pielęgnacji w kontekście znanych roślin koszykowych.
- 1
- |
- 2