Idealne podłoże do akwarium! Czym się kierować podczas wyboru?

11

Podczas zakładania zbiornika akwarystycznego, bez względu na stopień zaawansowania samego akwarysty i doświadczenia jakie posiada w związku ze startem zbiorników, pytanie dotyczące odpowiedniego wyboru podłoża do akwarium pozostaje kwestią często otwarta, która spada raczej na przypadek lub przyzwyczajenie. Choć nowości na rynku akwarystycznym, które składem, co za tym idzie możliwościami fizycznymi i chemicznymi, mogą kompleksowo zaspokoić wszystkie nasze potrzeby względem dobrze rozwijającego się zbiornika akwarystycznego.

 

Sprawdź nasze podłoża do akwarium

 

Wielu początkujących akwarystów niesłusznie bagatelizuje kwestię podłoża, podczas gdy to właśnie ono posiada wpływ nie tylko na wzrost roślin, którymi obsadzamy akwarium, ale także stopień przejrzystości słupa wody, jego parametry- twardość czy stężenie węglowe, kończąc na czynnym udziale w kluczowych procesach fizjologicznych zbiornika (m.in. cyklu azotowym). Oczywiście, walory estetyczne to także element, który często podlega ocenie akwarystów, w końcu nie chodzi jedynie o względy zoologiczne, zwłaszcza jeśli pasjonujemy się akwarystyką roślinną.

 

Bogata oferta podłoży do akwarium, którą często możemy znaleźć w ofercie sklepów akwarystycznych, w tym także na naszej stronie internetowej Amazonia24.pl- podłoża do akwarium do podłoży pozwala na swobodny wybór tego, który najlepiej sprawdzi się w naszym zbiorników. Możliwości jest wiele, począwszy od klasycznego żwirku wykorzystywanego do podsypywania dna akwarium, przez podłoża wypalane, kończąc na zaawansowanych technologicznie podłożach aktywnych.

 

Aby prawidłowo wybrać podłoże do akwarium, na początku należy jasno określić jaki rodzaj biotopu będzie przez nas zakładany. Z uwagi na właściwości chemiczne wielu podłoży, tak jak wspomnieliśmy mają one często bezpośredni wpływ na parametry zbiornika- każde z nich na swój sposób je stabilizuje, jednak niektóre posiadają tendencję do zmiękczania wody (obniżania wartości pH) inne natomiast podnoszą jej twardość, w obu przypadkach stan będzie się utrzymywał na stałym poziomie, jednak w odniesieniu do roślin lub fauny, którą zamierzamy hodować mogą być one zupełnie nietrafione.

 

Dzisiaj zajmiemy się wyborem podłoża do akwarium roślinnego. Planując akwarium roślinne, jego aranżację oraz dobór gatunków roślin do jego obsadzenia, jesteśmy w stanie określić, które podłoże będzie w naszym przypadku najlepsze. Zapraszamy!

 

Żwirek i biogrunt

 

Z uwagi na stosunkowo łatwy i przyjazny sposób użytkowania, jednym z najczęściej wybieranych rodzai podłoża jest żwirek. Osobom, które zdecydowały się właśnie na taki rodzaj sugerujemy, aby szczególną uwagę zwróciły na jego kolor, a także zachowanie w wodzie- część żwirków zatwardza wodę akwarystyczną, dlatego podczas ich stosowania konieczne jest stałe sprawdzanie parametrów wody. Również sama faktura żwiru ma znaczenie- ostre krawędzie mogą skaleczyć nie tylko ryby czy krewetki, ale także zaszkodzić roślinom. W przypadku koloru, najbardziej atrakcyjnie prezentują się ciemne barwy, które stanowią idealny kontrast kolorystyczny dla obsady, choć na rynku dostępne są także żwirki wielobarwne (w tym wypadku warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości barwiony żwir, gdzie producent zagwarantuje nam, że barwny pigment uwalniany do słupa wody nie będzie stanowił zagrożenia dla ekosystemu).

 

Z uwagi na jałowy charakter żwirków często wykorzystuje się podłoże, które ma na celu jego użyźnienie. Są to specjalne biogrunty, które stanowią główne źródło składników odżywczych, pobieranych przez system korzeniowy. W ramach biogruntu często wykorzystuje się gotowe substraty, które wystarczy wysypać na dno zbiornika, przykryć siatką i zasypać warstwą żwirku. Wśród zaawansowanych akwarystów zauważalna jest tendencja do samodzielnego tworzenia takich substratów z wysokojakościowej gleby torfowej połączonej z keramzytem. Osoby zainteresowane takich rozwiązaniem uczulamy na keramzyt budowlany, który znacznie zatwardza wodę akwariową.

 

Wybór jakościowego żwirku do akwarium spośród oferowanych na rynku nie jest zbyt trudny, o ile decydujemy się na żwirek znanej i renomowanej firmy. Zwłaszcza, że ich ceny nie są zbyt wygórowane, za to jakość potwierdzona jest przez wielu zadowolonych użytkowników. Oszczędność w tym wypadku może okazać się złudna, gdyż słabej jakości żwirek spowoduje zahamowanie rozwoju obsady, nie wspominając o zatruciu zbiornika pigmentem niewiadomego pochodzenia.

 

Dla zainteresowanych tego rodzaju podłożem proponujemy wysokiej jakości żwirek Aquael, w potrójnej odsłonie.

 

podłoże do akwarium roślinnego żwirek bazaltowy aquael

Żwirek bazaltowy to doskonały sposób na zbudowanie ciekawej aranżacji w zbiorniku, dzięki czarnej barwie granulatu. Drobiny o średnicy 2-4mm sprawiają, że dno akwarium wygląda bardzo naturalnie oraz świetnie nadaje się do uprawiania roślin wodnych. Żwirek bazaltowy nie zmienia parametrów wody, dzięki czemu jest bezpieczny dla obsady zbiornika. W naszym internetowym sklepie dostępny jest w opakowaniach 2kg, dzięki czemu wystarczy do podsypania dna w średniej wielkości zbiorniku.

 

Żwirek dolomitowy jako jedyny z kolekcji Aquael przeznaczony jest do akwariów, w których planowana jest obsada preferująca twardą, zasadową wodę. Właściwości granulatu stabilizują parametry wody właśnie na poziomie charakterystycznym dla gatunków z rejonu jeziora Malawi, Tanganiki czy Jeziora Wiktorii. Średnica granulatu (2-4mm) umożliwia mocne ukorzenienie roślin.

 

 

Dla miłośników kolorowych żwirków poszerzyliśmy nasz asortyment o podłoże wielobarwne, o różnej średnicy granulatu:

  • 1.4-2mm
  • 3-5mm

  • 5-10mm

 

 

Naturalny charakter żwirku Aqual sprawia, że granulat nie oddaje barwnego pigmentu do otoczenia, co bezpośrednio przekłada się na zachowanie bezpiecznych warunków biochemicznych zbiornika.

 

 

Podłoże wypalane

 

Kolejnym rodzajem podłoża wykorzystywanego do aranżacji zbiornika jest gama podłoży do akwarium roślinnego na bazie glinki wypalanej. Z uwagi na technikę produkcji granulatów, charakteryzują się one wysokim stopniem porowatości, co ma niebagatelny wpływ na naturalne namnażanie się bakterii nitryfikacyjnych, które właśnie w porach granulatu odnajdują najlepsze warunki. Dzięki takim koloniom bakterii, które wspierają proces rozkładania zanieczyszczeń nie tylko nasz zbiornik będzie lepiej funkcjonował, ale i samo podłoże dłużej zachowa swoje właściwości.

 

Jednym z przykładów atrakcyjnego podłoża tego typu jest podłoże Tetra Active Substrate, które znajdziesz na naszej stronie Podłoże do akwarium Tetra Active Substrate.

podłoże do akwarium roślinnego tetra active substrate

Tetra Active to naturalne podłoże granulowane na bazie gliny, które wspiera rozwój roślin. Dzięki zawartym w podłożu substancjom przyspiesza dojrzewanie zbiornika podczas jego startu, wspomaga działanie filtra i gwarantuje wysoki stopień klarowności wody. Dzięki dużej średnicy granulatu zapobiega gniciu korzeni oraz stanowi idealne środowisko dla bakterii wspomagających prawidłowe funkcjonowanie procesów fizjologicznych zbiornika. Jego okrągła forma chroni ryby denne przed ewentualnym zranieniem. Wypalane granulki przeciwdziałają brylowaniu podłoża, co gwarantuje mocne osadzenie nawet najdelikatniejszych korzeni roślin.

 

Z uwagi na neutralny charakter substratu Tetra Active, wielu akwarystów dobiera do nich kompatybilny Substrat podżwirkowy- Tetra Active Complete Substrate. 

tetra complete substrat podłoże podżwirkowePrezentowane podłoże marki Tetra zostało dodatkowo wzbogacone o skondensowany nawóz o długotrwałym działaniu, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie roślinom stałego wzrostu- nawóz bogaty jest mikroelementy, naturalny torf z kwasem humusowym oraz żelazo, co stanowi życiodajną bombę witaminową dla naszego zbiornika!

Ponadto, znacząco wpływa na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia wody akwariowej dzięki wspieraniu rozwoju mikroorganizmów w strukturze podłoża. Substrat został pozbawiony wszelkich azotanów i fosforanów, dzięki czemu w akwarium, w którym się znajduje nie występuje nadmierny rozwój glonów.

 

Podłoże aktywne do akwarium roślinnego

 

Najlepszym jednak rozwiązaniem podczas wybierania właściwego podłoża do akwarium roślinnego, będzie wybór podłoża aktywnego. W porównaniu do wcześniej prezentowanych rodzajów podłoży posiada on inteligentną formułę, która posiada właściwości korygowania parametrów wody m.in. utrzymanie twardości oraz współczynnika pH w niższym zakresie, co stanowi najbardziej optymalnie warunki rozwoju obsady. Tego typu aktywne substraty do akwarium posiadają niewyobrażalne właściwości krystalizujące wodę akwarystyczną, zarówno podczas podmiany wody, a także w czasie obsadzania, czy też zmętnienia spowodowanego przez elementy ozdobne zbiornika.

 

podłoże aquagrowth do akwarium

Wśród gorąco polecanych przez Amazonia24.pl oraz jednym z najczęściej wybieranych przez naszych klientów są podłoża Platinum Soil oraz Prodibio AquaGrowth, których wyniki testu jakości publikowaliśmy niedawno w ramach naszego poradnika (Wielki testy podłoży).

 

W zależności od preferencji w naszym sklepie znaleźć można podłoża Platinum Soil oraz Prodibio o różnym stopniu granulacji, barwy i objętości, dzięki czemu każdy z was może dopasować je do własnych potrzeb funkcjonalnych i estetycznych.

 

 

Z  uwagi na bogactwo minerałów, które znalazły się w podłożach aktywnych, zachowują one swoje właściwości przez długi czas. Są to substancje uniwersalne wyjątkowe same w sobie, idealne dla akwarystów, które preferują proste i sprawdzone rozwiązania. Wysoka wydajność podłoży to jednorazowy zakup na wiele miesięcy (w zależności od natężenia obsady podłoża uwalniają czynne substancję nawet do 12 miesięcy, bez konieczności stosowania innych produktów).

 

Wybierając podłoże do akwarium roślinnego należy pamiętać, że poza nim na kondycję zbiornika składa się wiele czynników, jak odpowiednia filtracja, przewietrzanie akwarium, odpowiednie i zbilansowane nawożenie. Należy z rozwagą stosować dostępne produkty, zawsze uwzględniając aktualne parametry zbiornika.

Komentarze do wpisu (11)

1 grudnia 2019

http://mewkid.net/where-is-xena/ - Buy Amoxicillin Amoxicillin 500mg ysf.mlvr.amazonia24.pl.rea.bz http://mewkid.net/where-is-xena/

1 grudnia 2019

http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin Online cer.lixe.amazonia24.pl.hpo.th http://mewkid.net/where-is-xena/

12 grudnia 2019

http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin On Line mso.nvzi.amazonia24.pl.ccx.vl http://mewkid.net/where-is-xena/

12 grudnia 2019

http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin 500mg cmc.wgwc.amazonia24.pl.yyf.dm http://mewkid.net/where-is-xena/

2 stycznia 2020

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Online Amoxicillin 500 Mg twu.ofxo.amazonia24.pl.ack.fv http://mewkid.net/who-is-xandra/

2 stycznia 2020

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin 500 Mg Dosage Amoxicillin vod.zwxf.amazonia24.pl.eyt.za http://mewkid.net/who-is-xandra/

2 stycznia 2020

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Without Prescription Amoxicillin No Prescription gpy.yuhq.amazonia24.pl.yia.cq http://mewkid.net/who-is-xandra/

2 stycznia 2020

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Buy Amoxicillin jhp.yqed.amazonia24.pl.wwk.ot http://mewkid.net/who-is-xandra/

13 stycznia 2020

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin 500 Mg Dosage Buy Amoxicillin Online hzx.euzb.amazonia24.pl.tbr.tg http://mewkid.net/who-is-xandra/

13 stycznia 2020

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin 500mg mdo.dmxn.amazonia24.pl.ioe.pe http://mewkid.net/who-is-xandra/

13 stycznia 2020

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Online Amoxicillin 500mg Capsules drz.jqfx.amazonia24.pl.wtf.ju http://mewkid.net/who-is-xandra/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl