Jak się przygotować na krewetki w akwarium

0

Akwarystyka rządzi się własnymi prawami. Wbrew pozorom jest dziedziną wymagającą, nie tylko ze względu na chęć stworzenia pięknie zaprojektowanego zbiornika, ale także z uwagi na olbrzymią odpowiedzialność, która znajduje się w rękach akwarysty, kiedy ten postanawia o hodowli żywych zwierząt wodnych- rybek czy naszych ulubionych skorupiaków, krewetek. W artykule prezentujemy kilka rad, które pomogą w rozpoczęciu przygody z krewetkami.

Akwarium

Decydując się na założenie akwarium dla krewetek w pierwszej kolejności należy szczegółowo zaplanować miejsce, w którym ma się ono znaleźć. Jeśli dysponujemy wolną szafką lub chcemy zaaranżować miejsce na półce pod niewielkie akwarium, nie stanowi to właściwie żadnego problemu. Dodatkowo, bezwzględnie należy uwzględnić dostęp do gniazdek elektrycznych koniecznych do podłączenia filtrów, oświetlenia i innych urządzeń akwarystycznych, dzięki którym możliwe jest utrzymanie właściwego poziomu parametrów w akwarium. Poza litrażami ogólnodostępnymi w sklepach dysponujących asortymentem, zawsze można skorzystać z oferty stworzenia akwarium na wymiar uwzględniając dyspozycyjność posiadanej przestrzeni. Akwarium na zamówienie posiada o tyle więcej zalet, że to od nas zależy jego kształt i docelowa pojemność, a także wybór odpowiedniego szkła, które w zależności od rodzaju, posiada inne cechy przejrzystości.

Akwarium dla krewetek nie musi być dużym zbiornikiem, jednak jego objętość powinna być uzależniona od planowanej ilości hodowanych krewetek. Optymalnym minimum jakie powinno zostać zapewnione naszym krewetkom to 20l. Wbrew pozorom, nie jest to dużo, a należy mieć również na uwadze tempo rozmnażania się tych wodnych żyjątek (przykładowo, rozpoczynając hodowlę od 15-20 sztuk po kilku miesiącach możemy ich mieć ponad 100). Jeśli planujemy założenie naszego pierwszego krewetkarium i średnio orientujemy się w prawidłowym jego przygotowaniu (pod względem doboru wspomnianych filtrów czy oświetlenia) warto skorzystać z gotowych zestawów typu Aquael Shrimp Set 20 lub 30, gdzie oprócz bardzo estetycznie wykonanego akwarium w kształcie foremnej kostki, akwarium zostało wzbogacone w filtr wodny, a także dopasowane oświetlenie.

akwarium na zamówienie

Filtr

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia akwarium dla krewetek jest zapewnienia prawidłowej filtracji wody w zbiorniku. Krewetki są wrażliwe na różne związki azotu oraz miedzi zawartych w wodzie, więc do jej starannego oczyszczenia konieczne jest zamontowanie odpowiedniego filtra, który dodatkowo nie będzie stanowił zagrożenia dla mniejszych krewetek.

Na rynku akwarystycznym dostępnych jest kilka filtrów, o których wyborze w pierwszej kolejności decyduje sama objętość zbiornika oraz jego charakterystyka. Pierwszy z nich to klasyczny filtr wewnętrzny, wyposażony w głowicę oraz gąbkę (np. Aquael Pat Mini znajdujący się w zestawie Aquael Shrimp SET), która bezpośrednio filtruje zasysaną wodę . Tego rodzaju filtry to doskonały wybór, zapewniają właściwe natlenienie zbiornika, a powierzchnia gąbki, na której rozwijają się rożne drobne mikroorganizmy to doskonałe miejsce dla żerujących krewetek. Innym rozwiązaniem są filtry gąbkowe podłączone do napowietrzacza. W porównaniu do poprzednio omawianego filtra, ten posiada znacznie większą powierzchnię filtracyjną. Ostatnim rodzajem często wykorzystywanych filtrów do krewetkarium są filtry zewnętrzne, kaskadowe. W przypadku ich montażu konieczne jest zamontowanie dodatkowej siateczki (Shrimp Protector), która zabezpieczy wlot filtra przed drobnymi krewetkami.

Oświetlenie

W przypadku oświetlenia wykorzystywanego w przypadku akwarium dla krewetek jego wybór nie jest zbyt skomplikowany, a parametry powinny zostać dopasowane raczej pod kątem ewentualnej roślinności znajdującej się w zbiorniku. Krewetki nie przepadają za jaskrawym światłem, a dorosłe osobniki chętnie kryją się w zacienionych miejscach, dlatego jeśli planujemy założenie zbiornika ogólnego, warto pomyśleć o kaskadowym ułożeniu światła, które pozwoli zarówno na właściwe oświetlenie i rozwój roślinności, a także pozwoli na stworzenie głębi akwarium {link}. W przypadku wspomnianego akwarium Aquael Shrimp w zestawie znalazła się centralnie usytuowana lampa LED 6W 

 

Roślinność

Krewetki uwielbiają roślinność, dlatego zbiorniki najlepiej obsadzić mchami lub wątrobowcami. Tego typu rośliny nie posiadają systemu korzeniowego, dlatego ich sadzenie może być skomplikowane. Chcąc zachować porządek w akwarium, a także zabezpieczyć rośliny przed niekontrolowanym przemieszczeniem, mchy należy ułożyć na wybranej powierzchni np. kamieniu a następnie zabezpieczyć siateczką, aby przyrosły do powierzchni, na której się znajdują. W akwarium dla krewetek doskonale sprawdzą się rośliny typu trawnikowego: Glossostigma elatinoides czy Hemianthus callitrichoides. W przypadku krewetkarium zalecane są hodowane w laboratoryjnych warunkach rośliny in vitro, w celu uniknięcia szkodliwych dla ekosystemu zbiornika jaj ślimaków lub innych pasożytów. Do krewetkatrium można także dorzucić rośliny pływające jak np. Salvinia natans lub Pistia stratiotes.

Podłoże

Zakładając krewetkarium również szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj podłoża jakie planujemy wykorzystać. Aby zachować sterylne i czyste warunki w naszym zbiorniku, w najczęstszych przypadkach, najlepiej skupić się na podłożu naturalnym- piasku lub drobnoziarnistym żwirku, po którym bez trudu krewetki będą w stanie się poruszać, a w przypadku obsadzenia zbiornika roślinnością, umożliwi to swobodne zakorzenienie. 

W zależności od rodzaju krewetek podłoże powinno zostać dopasowane w sposób indywidualny, w zależności od rodzaju krewetek- dla krewetek z grupy Neocaridina zwykle wykorzystywany jest drobnogranulowany żwirek lub piasek kwarcowy. Krewetki z grupy Caridina większą tolerancją traktują podłoże organiczne takie, którego wartościowe elementy zostały zawarte w Aqua Art Shrimp Sand, które dzięki składnikom opartym na glebie wulkanicznej, pozwala na utrzymanie właściwych parametrów wody, absorbuje nagromadzający się amoniak i inne zanieczyszczenia, a także stabilizuje wartość współczynnika pH na poziomie 6,5.

Wybierając podłoże należy zwrócić uwagę na kolor podłoża. Krewetki najlepiej prezentują się na podłożach, których kolor kontrastuje z ich naturalnym ubarwieniem

Krewetki

Gdy zbiornik już jest gotowy i dojrzały pora wpuścić krewetki. Dla początkujących poleca się zacząć od krewetek z grupy Noecaridina davidi, jak np. Red Cherry, Yellow, Orange, które nie mają ogromnych wymagań jeśli chodzi o parametry wody i najczęściej wystarcza im uzdatniona woda kranowa.

Dla bardziej doświadczonych „kreweciarzy” dedykowana jest również cała grupa serrata- Crystal Red, Crystal Black, Tiger, Taiwan i wiele innych oraz krewetki z Sulawesi. Są to krewetki dużo bardziej wrażliwe i wymagające większej wiedzy oraz sprzętu do uzdatniania wody oraz jej pomiarów.

Jeżeli decydujemy się na hodowlę mieszaną, szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaje krewetek, jakie planujemy hodować. W tym przypadku ważne jest, aby nie dobierać krewetek w kilku wersjach kolorystycznych, na wypadek krzyżowania np. Neocardina davidi Red Cherry i Blue Velvet.

Powyższe podstawy pomogą każdemu rozpocząć przygodę z krewetkami. Aby dowiedzieć się więcej na temat krewetek, ich karmienia oraz wielu innych kwestii związanych z akwarystyką, koniecznie śledź nasz poradnik.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl