Akwarium Guardian czy OptiWhite?

Każdy początkujący akwarysta zmagał się z podobnym dylematem, stając na progu wyboru pierwszego podwodnego biotopu, jakim jest akwarium. Zazwyczaj dylemat dotyczył nie tylko wielkości samego zbiornika, a materiału z jakiego powinien zostać wykonany. W naszym poradniku znajdziesz obszerny artykuł poświęcony aranżacji zbiornika nie tylko pod względem aranżacji przestrzeni podwodnej, ale i samego wyboru akwarium. Dzisiaj skupimy się na rodzajach dostępnych zbiorników akwarystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem szkła, z którego zostały wykonane- Guardian i OptiWhite.

Na rynku akwarystycznym wyróżniamy zbiorniki zbudowane z trzech gatunków szkła, które między sobą różnią się przejrzystością i zabarwieniem. Mowa o szkle typu Float, Guardian i OptiWhite. Z uwagi na zbliżony zakres cenowy oraz wrażenie zmętnienia wody szkła typu Float stopniowo zaczynają zanikać, na rzecz Guardianów, i coraz rzadziej wykorzystywane są do produkcji zbiorników czy też tworzonych na wymiar akwarium na zamówienie.

Akwarium Guardian

Widząc dwa zbiorniki wykonane ze szkła Guardian lub Float, już na pierwszy rzut oka dostrzegamy widzialną różnicę w stopniu przejrzystości akwarium, zarówno przed, jak i po zalaniu. Akwarium Guardian cechuje szkło o zabarwieniu niebieskim, podczas gdy klasyczny Float powoduje zabarwienie zbiornika na zielono, sprawiając wrażenie zmętnienia. Szkło typu Guardian cechuje większa przepuszczalność światła co w przypadku tworzenia akwarium na potrzeby dekoracyjne pomieszczenia ma niebagatelne znaczenie. Zastosowanie błękitnego szkła pozwala na lepsze oddawanie barw oraz optyczne nasycenie koloru wewnątrz zbiornika. Brak efektu zmętnienia sprawia, że akwarium typu Guardian sprawia wrażenie bardziej przejrzystego, co w praktyce pozwala na ożywienie przestrzeni, w jakiej się znajduje.

akwarium guardian

 

Akwarium OptiWhite

Wysokie parametry przejrzystości prawie bezbarwnego szkła OptiWhite docenione zostały przez najlepszych aquascaperów na świecie. W porównaniu do szkieł typu Float i Guardian, OptiWhite posiada najniższy stopień zawartości żelaza, który nie wpływa na zawartośc tego pierwiastka w zbiorniku akwarystycznym. W porównaniu do akwarium Guardian, akwaria wykonane na zamówienie właśnie ze szkła OptiWhite cechuje podniesienie jakości oraz optyczna poprawa naturalnego oddawania barw, co w przypadku zbiorników dekoracyjnych wpływa na pozytywne wrażenie całej przestrzeni. Właśnie z uwagi na szerokie możliwości aranżacyjne przy wykorzystaniu otwartego zbiornika, bez pokrywy, w której umieszczono oświetlenie akwarium OW sprawia wrażenie wody zawieszonej w powietrzu, przestrzennego obrazu biotopu umieszczonego na tle ściany np. salonu.

akwarium guardian

OptiWhite czy Guardian

Wybór odpowiedniego rodzaju szkła do naszego akwarium powinien zostać poddany indywidualnym preferencjom samego akwarysty w oparciu o to, jaką funkcję ma pełnić zbiornik, a także jakich środków będzie potrzebował do utrzymania właściwego środowiska fauny i flory akwarystycznej. W praktyce oraz z wieloletniego doświadczenia, różnica pomiędzy szkłem Guardian a OptiWhite jest stosunkowo niewielka, a w przypadku umieszczenia wielobarwnego tła granica zupełnie się zaciera. Różnica w parametrach przepuszczalności samego szkła jest niewielka, choć w przypadku tworzonego na zamówienie akwarium, opartego na szkle OW, dostrzegalna jest znaczna różnica budżetowa. Popularne podczas tworzenia akwarium na wymiar jest wykorzystanie tzw. MIXów, czyli zbudowanie akwarium na podstawie połączeni za sobą dwóch różnych rodzajów szkła, umieszczając w jego tylnej części szkło, Guardian, z przodu dla lepszego dostępu i prezentacji, OptiWhite.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl