Błędy początkującego akwarysty- części 1

Pierwsze kroki stawiane w akwarystyce, zwłaszcza jeśli początkujący adept tej sztuki nie posiada odpowiedniego wsparcia w postaci doświadczonych i lepiej znających temat akwarystów, najczęściej stanowi pasmo rozterek związanych praktycznie z każdym elementem, począwszy od wyboru zbiornika, oświetlenia, samej aranżacji, obsady czy zarybienia, kończąc na ulokowaniu zbiornika w mieszkaniu.

Dzisiaj chcielibyśmy się skupić na zaprezentowaniu najczęściej popełnianych błędów przez początkujących akwarystów, które mamy nadzieję, dzięki naszemu Poradnikowi, staną się jedynie teoretyczną wizją lub też pozwolą na przemodelowanie zbiornika, jeśli już się pojawiły.

Nieodpowiedni dobór fauny zbiornika 

Najczęstszym błędem popełnianym podczas zakładania pierwszego zbiornika, jest zły wybór jego mieszkańców. Docelowo, początkujący akwaryści skupiają się na walorach estetycznych, tak więc nic dziwnego, że pierwszy wybór fauny akwariowej to mieszanka różnego gatunku rybek, o różnym zabarwieniu, ale także... wymagań bytowych. Częste w tym wypadku staje się mieszanie gatunków ciepło i zimnolubnych. Choć jest to jedynie przykład standardowy, od które powinno się zacząć, za wyborem fauny akwariowej pod względem klimatycznym idzie głównie dopasowanie m.in. temperatury wody, jej parametrów pod względem twardości i zawartości różnych substancji odpowiadających naturalnemu środowisku, kończąc na ilości dostarczanego oświetlenia.

Wskazówka

Przed zakupem warto poświęcić chwilę w celu zapoznania się z wymaganiami jakich oczekują Twoi przyszli, potencjalni podopieczni. W wielu przypadkach, najszybciej takie informacje znajdziesz na stronach branżowych, a także forach związanych tematycznie z akwarystyką. Świetnie przygotowana obsługa sklepu również powinna udzielić Tobie informacji na temat zaplecza zoologicznego, możliwości łączenia oferowanych gatunków, a także informacji związanych z przygotowaniem zbiornika na stworzenie idealnej obsady.

 

Zbyt duża ilość mieszkańców akwarium

akwarium na wymiar

Częstym błędem podczas zakładania pierwszej hodowli lub zmianie litrażu jest występowanie zjawiska zwanego „przerybieniem”. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sytuacja, w której na bardzo małej przestrzeni występuje zbyt wiele ryb lub innych stworzeń akwarystycznych, które nierzadko różnią się między sobą gatunkowo. Przerybienie zbiornika nie tylko negatywnie wpływa na rozwój naszego zbiornika- wzrost a także namnażanie narybku, ale także obniża walory estetyczne oraz obniżenie jego jakości, kończąc na powstawaniu wielu chorób.

 

Wskazówka:

Podobnie jak w poprzednim wypadku, warto przed zakupem fauny akwarystycznej dowiedzieć się, jaka obsada (w jakich proporcjach) będzie najbardziej odpowiednia do posiadanego zbiornika akwarystycznego. W przypadku podziału już posiadanej hodowli warto zwrócić uwagę na możliwość stworzenia akwarium na wymiar, z uwzględnieniem obecnego stanu akwariowego oraz możliwości jego rozszerzenia.

 

Wymiana całej wody

Pierwszy założony zbiornik akwarystyczny, aby prawidłowo się rozwijał powinien posiadać odpowiednio zachowane parametry- stężenie gazów w przypadku zbiornika roślinnego, ustabilizowane pH, a także ilość bakterii i mikroorganizmów, które korzystnie wpływają na budowanie, wiernie odwzorowanego, naturalnego ekosystemu. Jak każdy zbiornik, czy mowa o akwarium roślinnym czy naturalnym, w którym znajduje się fauna akwarystyczna, musi zostać oczyszczony oraz uzupełniony nową, uzdatnioną wodą. Wielu początkujących akwarystów praktykuje metodę „wylej-zalej”, mianowicie- odławia ryby, spuszcza całą wodę znajdującą się w zbiorniku, czyści akwarium po czym nalewa nową, czystą wodę w całej objętości akwarium. Tego typu działania skutkują jedynie niestabilnością ekosystemu zbiornika- obniżeniem poziomu zdrowych bakterii, zaburzeniem parametrów, w których dotychczas rozwijała się fauna. Zaburzenie stałych wartości znajdujących się w zbiorniku, nie tylko obniża jego jakość, ale może doprowadzić do powstawania niepożądanych chorób ryb, a także doprowadzić do ich śmierci.

Wskazówka

Najlepszym rozwiązaniem jest podmiana 30% wody w akwarium tygodniowo. Taki poziom pozwala usunąć nadmiar szkodliwych substancji, a poziom bakterii odpowiedzialnych za rozkład szkodliwych związków pozostaje zachowany.

 

Sztuczne rośliny zamiast żywych

Tworzenie idealnego zbiornika, to nie tylko wybór odpowiedniego litrażu oraz właściwej fauny akwarystycznej- rybek czy skorupiaków, to także stworzenie atrakcyjnej aranżacji podwodnego ogrodu przy wykorzystaniu podwodnej roślinności. Mimo szerokich perspektyw, jakie daje współczesna akwarystyka roślinna, nadal często wielu początkujących decyduje się na zakup roślinności wykonanej z tworzywa sztucznego, mylnie sądząc, że tego typu dekoracja jest lepsza. Otóż, tworzywo sztuczne o ile zostało dobrze wykonane, posiada szereg sztucznych składników a także malowane barwienie, które przy słabej jakości może niekorzystnie wpłynąć na jakość zbiornika. Ponadto, szorstkie krawędzie mogą spowodować otarcia na skórze zwierząt, co w efekcie doprowadzi do stanów zapalnych, chorób i śmierci. Ponadto, sztuczna roślinność poza znikomymi walorami estetycznymi i elementem dekoracji, który realnie zagraża życiu fauny, nie pochłania szkodliwych substancji, nie wytwarza również drogocennego tlenu, dodatkowo nie stwarza wystarczającego poczucia bezpieczeństwa dla młodego narybku, czy też zwierząt, które chronią się w cienistym zaciszu mchów i wątrobowców.

Wskazówka:

 

rośliny in vitro

 

Zakup żywych roślin do akwarium przynosi zdecydowanie więcej korzyści niż mogłoby się pozornie wydawać, pomimo wymuszenia na akwaryście większego zaangażowania w dbanie o zbiornik, choć to nie powinno odstraszać tych, którzy z pasją podchodzą do tego hobby. Możliwości jest wiele. W celu ochrony przed glonami, pasożytami lub jajami ślimaków, które w młodym zbiorniku mogą stać się kłopotliwe, warto postawić na hodowane laboratoryjnie, w sterylnych warunkach, rośliny in vitro. Łatwe do obsadzenia, szybko się namnażają, czego efektem mogą być gęste darnie. Ponadto, możliwość swobodnej aranżacji dna zbiornika przy wykorzystaniu żywych roślin to jeden z najmodniejszych trendów akwarystycznych ostatnich lat- stylowe aranżacje wspomnianych wczesnej ogrodów, budowanie głębi, śladowe ilości drobnego narybku dla podniesienia ekspresji zbiornika. Wykorzystanie żywych roślin to także doskonały sposób na wewnętrzną i naturalną filtrację wody ze szkodliwych substancji, które zostaną przetworzone w procesach fizjologicznych roślin, nawet w przypadku zbiorników o pozornie słabo dopasowanych warunkach pod kątem roślinności.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl