Błędy początkującego akwarysty- części 2

Poniżej prezentujemy drugi odcinek naszego Poradnika, w którym prezentujemy listę błędów najczęściej popełnianych przez początkujących akwarystów.

Zbyt słaba filtracja w akwarium

Tak jak wspomnieliśmy w poprzedniej części, z uwagi na niewystarczający zasób wiedzy prezentowany przez większość początkujących akwarystów (zazwyczaj, pomysł założenia zbiornika jest decyzją spontaniczną) problemy napotykają już podczas pierwszych decyzji, mianowicie: jaki zbiornik wybrać, kształt, objętość, jaki charakter ma mieć nasz zbiornik, co za tym idzie jakie wykorzystać oświetlenie, a także jaki filtr zastosować. Najczęściej pierwsze akwarium, które nabywa początkujący akwarysta to gotowy zestaw, w którym znajduje się pełne akwarium wyposażone w oświetlenie i filtr, często jednak, jeśli nie są to sety akwarystyczne kupowane w komplecie od producenta, a zamawiane z niepewnych źródeł ich wybór jest raczej przypadkowy i nierzadko zdarza się, że nie spełnia naszych oczekiwań. Przykładem idealnie dobranego akwarium wyposażonego w gotowy zestaw obsługujący akwarium są zestawy Aquael Shrimp Set. Kostka została wykonana z wysokiej jakości szkła, ponadto lampa oświetlająca zbiornik została dopasowana do objętości zbiornika z możliwością indywidualnego dopasowania.

akwarium na zamówienie

Dla początkujących akwarystów głównym problemem jest dopasowanie odpowiedniego oświetlenia, a także wydajnej filtracji do warunków zbiornika.

W przypadku filtrów, początkowo są one niewystarczające, o ile dla zbiorników o niewielkich wymiarach (do 70l) niewielki filtr wewnętrzny jest dobrym rozwiązaniem, to w przypadku akwarium o dużej objętości, praca wykonana przez taki sam filtr nie przyniesie spodziewanego efektu- woda nie będzie spełniać naszych oczekiwań zarówno pod względem przejrzystości, jak i warunków biologicznych.

Wskazówka

Przed zakupem należy dowiedzieć się, jaki filtr będzie odpowiedni do wielkości Twojego akwarium. Pamiętaj, w akwarystyce nie ma czegoś takiego jak nadfiltracja. Im większą powierzchnię filtracyjną ma dany filtr, tym lepiej dla naszego zbiornika i dla jego stabilności biologicznej. Przykładem filtra, który doskonale sprawdzi się w pierwszym akwarium o objętości ok. 60l jest filtr wewnętrzny Aquael Fan 1 Plus, który najczęściej wybierany jest przez początkujących akwarystów. W zależności od potrzeb, wielkości zbiornika lub tez jego poszerzenia marka Aquael posiada szeroki wybór odpowiednio dopasowanych filtrów, których moc zagwarantuje odpowiedni poziom oczyszczenia każdego zbiornika.

Podmiana wody na nieuzdatnioną i nieodstaną

Tak jak pisaliśmy w pierwszej części naszego artykułu [Błędy początkującego akwarysty- części 1] jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących akwarystów, jest mylne podejście do procesu czyszczenia zbiornika. Wielu z nich pod pojęciem podmiany wody, rozumie jej całkowitą wymianę. Jest to błąd, który najczęściej skutkuje zaburzeniem całego ekosystemu. Podczas podmieniania wody w zbiorniku, przy zachowaniu odpowiedniej proporcji, mianowicie 30% w skali całego zbiornika, należy szczególną uwagę zwrócić na rodzaj podawanej wody. Zazwyczaj jest ona lana bezpośrednio z kranu, co przekłada się na nieodpowiednią temperaturę wody- zbyt ciepła lub zbyt zimna. Wykorzystanie ciepłej wody kranowej również nie jest odpowiednim rozwiązaniem z uwagi na obecność większej ilości szkodliwych substancji (metali ciężkich) niż w przypadku wody zimnej, która może negatywnie wpłynąć na jakość wody w całym akwarium.

Wskazówka

Podmieniając wodę w zbiorniku, nalej zimnej wody z kranu do pojemnika i odstaw na minimum 24 godziny w celu wyrównania temperatury wody z temperaturą pokojową. Taką wodę uzdatniamy za pomocą specjalnych substratów, takich jak Tetra Aqua Safe bądź Tetra Crusta Aqua Safe, które dedykowane jest zbiornikom, w których hodujemy krewetki. Do głównych właściwości tego uzdatniacza należy zmiękczenie wody, a także neutralizacja substancji szkodliwych takich, jak chlor, czy też wiązanie metali ciężkich, znajdujących się w wodzie takich, jak miedź, cynk czy ołów. Bogata w witaminy oraz poprawiające witalność substancje w postaci magnezu czy jodu.

Uzdatniacz do wody

 

Stawianie akwarium w złym miejscu

Decydując się na zakładanie zbiornika mało kto zastanawia się nad tym, w którym miejscu powinien on zostać ustawiony. Miejsce ma niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego, podwodnego ekosystemu. Zbyt bliskie ustawienie zbiornika przy oknie może spowodować niewskazane zmiany w strukturze zbiornika (np. pojawienie się glonów) czy też narazić mieszkańców akwarium na stres.

Wskazówka

Planując ustawienie akwarium należy wybrać miejsce, do którego nie docierają promienie słoneczne. To rozwiązanie pozwoli nam uniknąć rozkwitu glonów, które niekontrolowane mogą negatywnie wpłynąć na jakość ekosystemu zbiornika. Ponadto, miejsce, w którym będzie stało akwarium powinno być oddalone od miejsc ciągłego przejścia. Stały ruch może wpłynąć na poruszenie w zbiorniku akwarystycznym i wywoływać niepotrzebny stres.

Przekarmianie mieszkańców akwarium

Często wiele osób nie wie o tym że ryby także można przekarmić. Często świeżo zapalony akwarysta karmi ryby dużymi porcjami które przez ryby nie są zjadane i leżą w podłożu. Powoduje to rozkład pokarmu w akwarium, co przy niewystarczającej filtracji i zbyt malej ilości roślin w akwarium powoduje skumulowanie się związków, których rośliny nie będą w stanie „przerobić” w procesie fotosyntezy, co może spowodować rozkwit glonów.

Wskazówka

Ryby należy karmić 2-3 razy dziennie małymi porcjami, które ryby będą w stanie zjeść w ciągu 2-3 minut. W przypadku krewetek, pokarm podajemy minimum 2 razy dziennie w taki sposób, by pokarm został przez nie skonsumowany maksymalnie w godzinę.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl