Jak nawozić nawozami Aqua Art

sklep akwarystyczny online Amazonia24

Szukasz najlepszych na rynku nawozów do akwarium? Dodatkowo, interesują Cie tylko konkurencyjne ceny? Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą- wysoka jakość nawozów takich firm jak Ada, Tetra, Easy life czy Aquabotanique dodatkowo, w najniższej na rynku cenie. 

Nie przegap naszej specjalnej promocji!

Zobacz naszą ofertę już teraz!

 

 

 

 


 

Aby uniknąć plagi glonów lub innych organizmów, które w przyszłości mogłyby zaszkodzić naszemu zbiornikowi, w pierwszych dniach jego funkcjonowania należy szczególną uwagę zwrócić na jakość oraz sposób jego nawożenia. W poniższym artykule przedstawimy krok po kroku jak należy wykorzystać nawozy marki Aqua Art. Nawozy do akwarium Aqua Art wraz z kompatybilnym podłożem Aqua Art Substrate II+ znamy z doświadczenia bardzo dobrze, gdyż stanowią one stały element wyposażenia naszych zbiorników.

Zakładając akwarium musimy pamiętać o tym, że nie wykształcił się w nim jeszcze ekosystem, dlatego też już od pierwszych dni należy podawać biostartery do akwarium, aby rozwinąć w nim naturalną florę bakteryjną. W naszym przypadku najczęściej wykorzystujemy biostartery marki Sera Bionitrivec oraz Azoo BioPro, które znajdziesz w w naszym internetowym sklepie akwarystycznym.

Przygotowując podłoże do akwarium, warto dawkę bakterii podać bezpośrednio do niego, tak jak to robimy w przypadku dodawania bakterii do filtra.

W zależności od formy produktu, bakterie możemy rozsypać lub rozlać, jeśli są one w stanie płynnym, dopiero później wysypujemy warstwę podłoża.

 

Nawożenie świeżo zalanego zbiornika rozpoczynamy od małych dawek. W pierwszych 2 tygodniach życia akwarium, kiedy rośliny dopiero się ukorzeniają, rozpoczynamy nawożenie od stosowania Planta Gainer K+. Ten skondensowany nawóz potasowy podajemy w pełnej dawce, w ilości 3ml/10 litrów wody w akwarium

Po tym okresie (14dni) nawóz podajemy codziennie w ilości 1ml/40 litrów wody. Należy również pamiętać o stałym nawożeniu zbiornika po każdej podmianie wody w ilości 3ml/10 litrów świeżej, podmienionej wody.

 

nawozy do akwarium potasowe

Nawóz potasowy marki Aqua Art

W tym okresie czasu podajemy również nawóz mikroelementowy Planta Gainer Classic. Dawkę dobieramy w zależności od pojemności akwarium i rodzaju roślin, którymi został obsadzony. Nawóz Classic w pierwszych tygodniach funkcjonowania naszego akwarium podajemy w dziennych dawkach w ilości ok. 1ml/100 litrów wody w akwarium.

W tym czasie należy szczególnie obserwować zachowanie naszego zbiornika, jak reaguje na dawki nawozu mikroelementowego. Jeżeli na szybkach akwarium pojawi się szybko rozwijający się zielony nalot (zielenica), dawkę nawozu należy zmniejszyć

nawozy do akwarium

Nawóz mikroelementowy

Po około dwóch tygodniach, kiedy rośliny ukorzenią się w naszym zbiornik, rozpoczynamy nawożenie makroelementowym Planta Gainer Macro Red. Dotychczasowy nawóz mikro oraz potas podajemy bez zmian. Dawkę nawozu Micro Red dobieramy odpowiednio do masy roślinnej w akwarium, odpowiednio zmniejszając ją w zależności od podanych na opakowaniu instrukcji producenta.


Przykład: jeżeli na początku obsadziliśmy nasze akwarium i znajduje się w nim około 40% roślin, to dziennie podajemy ok. 40% dziennej dawki nawozu Macro Red. Dla porównania, pełna dawka nawozu wynosi ok. 1ml/40 litrów wody w akwarium. W zależności od oświetlenia oraz dawkowania CO2 ilość nawozu można zwiększyć lub zmniejszyć.

namów makroelementowy

Nawóz makroelementowy

Po zaszczepieniu się flory bakteryjnej w podłożu oraz filtrach, aż do pełnej stabilizacji akwarium, czyli od 1 miesiąca do 2 miesięcy, zmieniamy troszkę nasze nawożenie. Rośliny są już mocno zakorzenione i zaczynają szybciej rosnąć, a więc ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze rośnie. Nawóz potasowy stale podajemy bez zmian, czyli odpowiednią dawkę na podmienioną wodę oraz dawki codzienne. Nawóz mikroelementowy dawkujemy teraz zgodnie z instrukcją na opakowaniu, czyli 1ml/4 litry podmienionej wody. Z doświadczenia naszego wynika, że bardzo dobre efekty przynosi podzielenie obliczonej dawki nawozu na dwie równe porcje. Jedną porcje podajemy po podmianie wody drugą dzielimy na 6 i podajemy w dawkach dziennych. Siódmego dnia, w którym podmieniamy wodę nie podajemy nawozu. Jeżeli nasze rośliny mimo to wykazują niedobory mikroelementów po podmianie wody należy podać pełną dawkę oraz codziennie podawać niewielkie dawki dodatkowe.

Po około 2 miesiącach, kiedy nasze akwarium jest już w pełni rozwinięte możemy zacząć podawać żelazo zaczynając od mniejszych dawek. Musimy pamiętać, że żelazo podajemy zawsze tylko w dawkach dzienny po zagaszeniu się światła w naszym akwarium.

 Nawóz żelazowy

 

Jeżeli w akwarium stosujemy wodę z filtra odwróconej osmozy to nawóz Classic należy zastąpić nawozem Planta Gainer Micro oraz Planta Gainer Hydro Mineral.

Nawóz mikroelementowy do wody RO oraz minerały dla wzbogacenia wody przefiltrowanej filtrem odwróconej osmozy (RO)

W akwariach z mniejszym oświetleniem, roślinami cieniolubnymi lub wolniej rosnącymi, oraz w akwariach z mocnym światłem w okresie mniejszej aktywności roślin, nawóz Macro Red zastępujemy nawozem Macro Green.

Nawóz makroelementowy

Zapraszamy do kontaktu z nami odpowiemy na wszystkie Wasze pytania.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl