Jak sprawić, by akwarium było ozdobą pomieszczenia?

Wielu początkujących, jak i bardziej zaawansowanych akwarystów zastanawia się jak stworzyć akwarium, które nie tylko będzie stanowiło odskocznie od dnia codziennego, przy którym spokojnie usiądziemy z kubkiem gorącej kawy, ale również będzie stanowiło kluczową ozdobę pomieszczenia, w którym się znajduje. Poniżej prezentujemy kilka sugestii, jak stworzyć zbiornik, aby był miejscem pełnym uroku i oryginalna ozdobą mieszkania.

 

www.aquadam.com.pl/GALERIE/NA-Party-Night,1,0,10,691.htm?photo=52

Przygotowanie

Przed założeniem zbiornika warto zastanowić się nad tym, jaki typ akwarium nas interesuje. W tym zakresie do wyboru mamy kilka jego rodzajów- akwaria ogólne, przeznaczone do koegzystencji wielu gatunków ryb i roślin, akwaria roślinne przystosowane jedynie do uprawy roślin podwodnych, awaria hodowlane nastawione na wysoki standard czystości przestrzeni, bez elementów dekoracyjnych i podłoża oraz akwaria biotopowe, które zakładają naturalne odwzorowanie środowiska wodnego dla wielu gatunków zwierząt akwarystycznych i roślin- sztuczne tworzenie naturalnych ekosystemów właściwych dla konkretnych gatunków. Kolejnym elementem, o którym musimy zdecydować jest miejsce, w którym zamierzamy ustawić nasze akwarium.

 

 

www.idee-co.net/des-idees-originales-de-meubles-aquarium

Akwarium

Jeśli zdecydujemy już o charakterze akwarium oraz miejscu jego ustawienia, kolejnym elementem będzie wybranie odpowiedniego zbiornika. Stworzenie akwarium na zamówienie, w zależności od wymiarów powierzchni, która dysponujemy to jedna z najbardziej popularnych praktyk akwarystycznych. W zależności od preferencji możliwe jest jego zbudowanie z jednego z trzech, dostępnych na rynku, rodzajów szkła: Float, Guardian i OptiWhite. Który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku?

 

Jeśli zbiornik będzie otwarty - nie będzie miał pokrywy a będzie oświetlony np. belką oświetleniową, najlepiej wybrać akwarium Guardian czy też typ OptiWhite- wtedy nasz zbiornik będzie wyglądał jak wycinek wodnego biotopu zawieszonego w powietrzu. Przy aranżacjach naturalnych i roślinnych jest to rozwiązanie, które daje nam najlepszy efekt wizualny- dzięki większej przejrzystości szkła typu Guardian podkreślona jest kolorystyka akwarium, zwierząt czy roślin. W przypadku kiedy zbiornik będzie przykryty pokrywą, ma to nieco mniejsze znaczenie. W przypadku robienia akwarium na zamówienie, tak jak rodzaj wykorzystanego szkła kluczowe znaczenie ma także sposób jego łączenia. Należy szczególna uwagę zwrócić na jakość wykorzystywanego sylikonu oraz technikę klejenia. Ma to niebagatelny wpływ zarówno na zachowanie najwyższego standardu szczelności akwarium, jak i poziom estetyki, na którym najbardziej nam zależy chcąc ozdobić pomieszczenie unikatowym zbiornikiem.

Wielkość zbiornika powinna zostać dopasowana, zarówno do wspomnianej dyspozycji przestrzennej- akwaria zabudowane (w przypadku blatów, stolików itd. nośności i max. obciążenia), a także w zależności od preferencji bytowych zwierząt akwarystycznych (ryb, krewetek, ślimaków itd.), które będą w nim mieszkać.

 

www.ukaps.org/forum/threads/super-shallow-iwagumi.13480

Osprzęt

Oprócz samego zbiornika mamy też cały rząd sprzętu, który utrzymuje akwarium „przy życiu”. W przypadku akwariów z biotopami Afryki takimi, jak Malawi czy Tanganika całość dobrze wygląda przykryta pokrywą, natomiast przy akwariach roślinnych czy krewetkariach, gdzie jest dużo roślin, najlepszy efekt uzyskujemy, kiedy zbiornik jest otwarty, a źródło światła znajduje się nad nim w postaci lampy czy belki oświetleniowej.

Dyfuzor CO2 do akwarium oraz filtry warto dobrać w taki sposób, aby zajmowały jak najmniej miejsca, dzięki czemu uda nam się zachować niemal naturalny charakter zbiornika. Wśród polecanych akcesoriów akwarystycznych najlepiej sprawdzą się filtry zewnętrzne- kubełkowe lub kaskadowe, które wyposażone są tylko we wlot i wylot wody, a pozostała cześć aparatury znajduje się poza zbiornikiem. Ciekawym elementem osprzętowym akwarium jest wykorzystanie filtrów naturalnych, które stanowią jeden z elementów dekoracyjnych zbiornika. Poza naturalnym i niewrzucającym się oczy wyglądem posiadają one znaczenie pro-biologiczne, jako miejsce namnażania się mikroorganizmów, koniecznych do stworzenia właściwego ekosystemu akwarium.

Cała reszta jak przedłużacze, przewody, filtry czy zestawy zaopatrujące akwarium w CO2 warto umieścić w środku szafki lub w innym niewidocznym miejscu, by nie rzucała się w oczy.

 

 

http://www.top-aquariums.com/en/example-no-31449_uid31449.html 

Rzeczy tutaj opisane to podstawy, które pomogą w estetyczny sposób urządzić naszą wodną krainę. W kolejnych artykułach stopniowo będzie zwracać uwagę na kolejne elementy, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na założenie własnego akwarium.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl