Jak stworzyć w akwarium poczucie głębi?

Każdemu akwaryście, zarówno zapalonemu i doświadczonemu, jak i amatorowi, który stawia pierwsze kroki w tej dziedzinie, zależy na tym, aby jego zbiornik cieszył jego oko, ale także wprawiał w zachwyt i zainteresowanie gości, przy każdej wizycie. Istnieje wiele aspektów, które wpływają na poziom atrakcyjności zbiornika i sprawiają, że chcemy poświecić mu chwile z zaciekawieniem obserwując jego podwodną przestrzeń. Kluczowym elementem, który przyciąga uwagę i decydująco wpływa na to, jak zbiornik jest postrzegany jest jego głębia, a właściwie pozorne jej zagospodarowanie. Dlaczego wydaje nam się, że dwa zbiorniki o tych samych wymiarach mają różną głębokość? Wpływ na to ma przede wszystkim ukształtowanie podłoża do akwarium- układ korzeni, kamieni, obsadzenie roślinami, a nawet rodzaj wykorzystywanego oświetlenia. Co zrobić, aby w akwarium widoczna była głębia? Poniżej przedstawiamy kilka rad, które pomogą stworzyć unikatową przestrzeń w każdym akwarium, bez względu na jego rozmiar.

Podłoże

Równomierny poziom podłoża zachowany w całym zbiorniku wypłyca go i sprawia, że po krótkim czasie przestaje ono wzbudzać oczekiwane zainteresowanie. Aby zachować wrażenie ruchu, z przodu poziom podłoża powinien być niższy niż w tylnej części akwarium. W zależności od indywidualnej wizji akwarysty, mamy tutaj zupełną dowolność projektowania podłoża. Do akwarium roślinnego najczęściej wykorzystywane są podłoża organiczne, ale często również wykorzystywane są podłoża naturalne- żwiry lub kamienie, kaskadowo tworzone spady, które zaczynają się w tylnym rogu zbiornika, gdzie tworzymy wzniesienie, ale także klasyczne, stopniowe obniżanie podłoża równomiernie od tylnej do przedniej szyby akwarium.

W budowaniu podłoża istotną rolę odgrywa również jego kolor. Jest to ważne nie tylko ze względu na budowanie głębi w zbiorniku, ale również na tworzenie optycznego kontrastu w zależności od tego czy akwarium jest typowo roślinne czy gatunkowe- zarybione bądź ukierunkowane na hodowlę krewetek. Jasne podłoże powoduje, że zbiornik wydaje się płytszy, dlatego najczęściej wykorzystywane jest tylko w przedniej części akwarium. Tego typu podłoże dobrze kontrastuje z ciemnym otoczeniem. Większe poczucie głębi sprawiają podłoża w ciemniejszych odcieniach. Na rynku akwarystycznym jest ogromny wybór podłoży, zarówno organicznych, jak i żwirowych o różnym stopniu ziarnistości.

Rozmieszczenie korzeni i kamieni

Położenie elementów aranżacji również wpływa na głębię zbiornika. Korzenie czy kamienie ustawione poprzecznie do głębokości akwarium (od lewej do prawej) powodują jego optyczne wypłycanie oraz wyglądają nienaturalnie. Używając np. korzeni z wrzosowisk warto ustawiać je pod ukosem, bądź tak by ich cienkie końcówki zwężały się w kierunku szyby akwarium. Elementy takie, jak kamienie należy ułożyć w taki sposób, by znajdowały się na środku zbiornika bądź bliżej tylnej szyby akwarium. Tego typu usytuowanie elementów dekoracyjnych pozwala na dalsza aranżację akwarium pod kątem dodatkowego obsadzenia. Wykorzystując elementy naturalne w akwarium biotopowym należy szczególną uwagę zwrócić na zakres mineralny, z którego pochodzą konkretne elementy (kamienie lub skały wapienne mogą podnosić zawartość tego pierwiastka w składzie wody, co w przypadku wielu gatunków ryb lub krewetek jest niewskazane). Przygotowując podłoże do akwarium roślinnego również warto zwrócić uwagę na skład mikroelementów oraz dopasować go w zależności od rodzaju roślin, które zamierzamy umieścić w zbiorniku. Popularne jest obsadzanie zbiorników roślinami in vitro typu dywanowego. Sposób ich hodowli pozwala na ograniczenie powstawania drobnych mikroorganizmów takich, jak narastanie glonów lub często pojawiające się jaja ślimaków. Przykładem dywanowych roślin, które w pełnym rozkwicie sprawiają wrażenie soczyście zielonej podwodnej łąki są: glossostigma elatinoides czy hemianthus callitrichoides.

Tło

Tło jest jednym z kluczowych elementów, które wpływa na poziom głębi projektowanego akwarium, o którym niestety wielu akwarystów często zapomina. Oczywiście, o ile akwarium nie znajduje się w szafce lub przy ścianie, nie ma ono tak wielkiego znaczenia. Sceneria aranżowanego akwarium potrafi sprawić, że będzie ono wydawało się głębokie i atrakcyjne lub płytkie i bez wyrazu. Sekret idealnie dopasowanego profilu tkwi, tak jak w przypadku podłoża, w kolorystyce. Ciemne tło powodować będzie, że przestrzeń akwarium stanie się w pełni wymiarowa, bez efektu sztuczności, jak w przypadku tła jasnego. Ponadto, zarówno ryby, krewetki czy roślinność akwarystyczna będzie sprawiała wrażenie żywszej, pełnej ruchu i energii. Wystarczy spojrzeć na różne zbiorniki, aby dostrzec istotną różnicę jaką wprowadza różny charakter tła.

Światło

Nie od dziś wiadomo, że światło jest nie tylko elementem funkcjonalnym (różny stopień oświetlenia w zależności od rodzaju akwarium- roślinnego czy gatunkowego), ale jedną z kluczowych struktur budujących przestrzeń klimatyczną- atmosferę. W zależności od jego rodzaju możemy skutecznie zbudować nastrój oraz głębię w każdym zbiorniku. Istotna w tej kwestii jest temperatura barwowa świetlówek oraz kolejność ich montażu w pokrywie akwarium. Aby zbudować głębie szklanej przestrzeni stosuje się skalowanie temperatury światła w kolejności od najjaśniejszego w przedniej części akwarium, do ciemniejszego (cieplejszego) przy tylnej szybie. Przykładowo, posiadając 3 świetlówki o różnym gradiencie (10000K, 6500K, 8000K) najbliżej przedniej szyby powinna zostać usytuowana, ta która emituje najjaśniejszy strumień- 10000K, która odpowiada naturalnemu oświetleniu słonecznemu, następnie, w centralnej części 8000K, a z tyłu 6500K. Im niższa jest temperatura barwowa tym strumień światła jest „cieplejszy”- posiada więcej barwy czerwonej lub żółtej, która sprawia wrażenie większej plastyczności. Lepsze podkreślenie detali w przestrzeni podłoża uzyskamy przy jasnym, chłodniejszym oświetleniu.

Stosując tych kilka rad, nawet początkujący akwarysta będzie w stanie zbudować atrakcyjną przestrzeń swojego zbiornika, które z każdym dniem będzie dawało coraz więcej satysfakcji.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl