Jak usunąć brązowe zabarwienie wody w akwarium?

Aranżując zbiornik akwarystyczny wielu akwarystów coraz częściej sięga po naturalne akcesoria aranżacyjne, takie jak kamienie, łupiny kokosa czy korzenie, które stanowią niebanalny element wystroju akwarium, pozwalają na budowanie przestrzennych konstrukcji roślinnych, dodatkowo urozmaicając linie dna każdego zbiornika. To właśnie dzięki nim i oryginalnemu obsadzeniu akwaryści osiągają efekt głębi, który nierzadko napawa dumą oraz budzi zainteresowanie gości [więcej o tym Jak stworzyć poczucie głębi? Dowiesz się w naszym Poradniku].

Podczas wyboru korzenia, który zechcielibyśmy umieścić w zbiorniku należy mieć na uwadze fakt, że jako naturalny element dekoracji będzie on miał wpływ na wodę znajdującą się w akwarium oraz jej parametry.

 

Wielu akwarystów podczas zakładania zbiornika twierdzi, że jednym z bardziej uciążliwych problemów podczas aranżacji jest barwienie wody przez korzeń. Wielu z nich przed umieszczeniem korzenia w zbiorniku poddaje go wstępnej obróbce- wielokrotnemu moczeniu, gotowaniu, następnie osuszaniu, do momentu zniwelowania uwalnianych substancji barwiących.

 

Nie wszystkie korzenie jednak barwią wodę- mangrowce lub korzenie Iron Wood stopniowo barwią wodę na żółty lub brązowy odcień, przypominający kolor herbaty. Natomiast Red Moor Wood zabarwia wodę w niewielkim stopniu na odcień słomkowy.

 

W dzisiejszym artykule pragniemy zaprezentować specjalnie zaprojektowane podłoże do akwarium roślinnego- Platinum Soil, które dzięki zaawansowanej technologii podczas produkcji granulatu, posiada doskonałe właściwości filtracyjno-sorpcyjne. Dzięki tym właściwościom reguluje parametry wody (m.in. obniżając poziom pH, GH czy KH). Aktywny wpływ na jakość wody w akwarium sprawia, że Platinum Soil tworzy miękką i lekko kwaśną wodę w akwarium, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako podłoże do krewetkarium. Porowaty granulat bogaty jest w wieloelementowe składniki odżywcze, które zapewniają stały wzrost i zrównoważony rozwój flory akwarystycznej. Sama struktura podłoża wspiera namnażanie bakterii nitryfikacyjnych oraz ich kolonizację, której przyrost gwarantuje zachowanie prawidłowo funkcjonującego cyklu azotowego.

 

Poza rozwiniętymi cechami filtracyjnymi podłoże Platinum Soil posiada wysoko rozwinięte właściwości sorpcyjne, które pochłaniają wiele substancji znajdujących się w wodzie akwariowej m.in. wspomniane wcześniej, niepożądane zabarwienie wody.

 

Aby podkreślić zaawansowane działanie Platinum Soil, Qualdrop- jedyny w Polsce dystrybutor podłoża, przeprowadził test, podczas którego sprawdził zachowanie produktu przy mocno zabarwionym zbiorniku.

 

Platinum Soil- metoda na zabarwioną wodę w zbiorniku

 

W ramach testów wykorzystano podłoże do akwarium Platinum Soil Powder, normal (3-4mm), czarne, szklany cylinder o pojemności 5 litrów oraz filtr Mini Pat Aquael.

 podłoże do akwarium roślinnego Platinum Soil podłoże do krewetkarium Platinum Soil

Do szklanego cylindra wsypano podłoże Platinum Soil o grubości 4,5 cm, które następnie zalano wodą RO. Podczas zalewania zbiornika akwarystycznego zawsze pamiętaj o powolnym nalewaniu wody, najlepiej za pośrednictwem wężyków, aby nie naruszyć konstrukcji podłoża oraz wstępnego obsadzenia.

Po zalaniu, do zbiornika wpuszczamy filtr, aby zapewnić stałą cyrkulację wody w naczyniu.

podłoże do akwarium Platinum Soil podłoże Platinum Soil

Do zabarwienia wody wykorzystany został koncentrat kwasów humusowych- wielocząsteczkowych związków organicznych, które wchodzą w skład próchnicy glebowej, których barwa przybiera charakterystyczny, ciemnobrunatny odcień. Jak widać na fotografiach, wystarczyło kilka kropel do zmętnienia wody.

 podłoże od Qualdrop podłoże do akwarium roślinnego Qualdrop

Po upływie 24 godzin cylinder prezentuje krystalicznie czystą wodę, pozbawioną barwnego nalotu.

podłoże do krewetkarium platinum Soil od qualdrop podłoże Platinum Soil Powder Normal

Warto zwrócić uwagę na fakt, że usuwanie zabarwienia wody w akwarium może przebiegać w różnym tempie i zależy ono od parametrów wody w zbiorniku, pH, rodzaju i jakości oświetlenia a także rodzaju wykorzystanych materiałów dekoracyjnych (w tym wypadku korzeni).

 

 

Artykuł powstał za pośrednictwem Qualdrop.pl,

polskiego dystrybutora podłoża do akwarium Platinum Soil.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl