Jak założyć akwarium

Wybór akwarium

Aby móc cieszyć się pięknem podwodnej natury w domu, pierwszą decyzją z jaką przyjdzie nam się spotkać jest wybór zbiornika oraz miejsca, w którym je ulokujemy. Pamiętajmy, że umiejscowienie akwarium w naszym domu czy mieszkaniu nie może być przypadkowe. Zawsze staramy się znaleźć miejsce oddalone od okna oraz w miarę spokojne, na przykład z dala od drzwi.
Obecnie akwaria wykonywane są ze szkła zwykłego oraz szkła typu OptiWhite charakteryzującego się większą przeźroczystością. Akwarium typu OptiWhithe świetnie prezentuje się ponieważ oglądając je z dalszej odległości mamy wrażenie że woda w zbiorniku nie jest niczym ograniczona, jest kostką wody umieszczoną w przestrzeni.


Akwarium typu OptiWhite( www.Aqua-Art.pl).

 

Wybierając swoje pierwsze akwarium musimy pamiętać o tym, że małe zbiorniki są trudniejsze w prowadzeniu i wymagają od akwarysty większego doświadczenia niż zbiorniki o większej objętości. Pierwszy nasz zbiornik powinien mieć pojemność ok. 60-100 litrów. W początkowej fazie takie akwarium wybaczy nam trochę błędów i umożliwi większe pole manewru w przypadku jego aranżacji.
Wybierając miejsce w domu dla naszego nowego akwarium musimy pamiętać o wadze akwarium napełnionego wodą. Mebel, na którym postawimy nasz przyszły zbiornik musi być solidny, ponieważ akwarium o pojemności 100 litrów będzie ważyć koło 130-140 kilogramów. W handlu dostępne są specjalne szafki do celów akwarystycznych, posiadając wzmocnione blaty oraz ścianki. Pod akwarium należy ułożyć również podkład w postaci specjalnej pianki dostępnej w sklepie akwarystycznym [tutaj].

 Oświetlenie

 

Aby zapewnić dobre warunki życia mieszkańcom naszego akwarium oraz  żeby nasze akwarium dobrze się prezentowało, musimy pamiętać o dobrym oświetleniu zbiornika. Zbiornik powinien być oświetlony sztucznym światłem przez około 10 h na dobę. Oświetlenie zbiornika realizowane jest na dwa sposoby, albo poprzez belkę oświetleniową wmontowaną w naszą pokrywę albo poprzez lampy zawieszone lub położone nad akwarium. Źródło światła stanowią najczęściej świetlówki, żarniki HQI oraz modne ostatnio oświetlenie typu LED. Istotnym elementem w dobrze oświetlenia jest ilość światła w akwarium. Chcąc uprawiać nawet podstawowe gatunki roślin musimy zapewnić im odpowiednią ilość dostarczanego światła w przeciwnym razie rośliny bardzo szybko zmarnieją w naszym akwarium a obumarłe części roślin będą zanieczyszczać wodę w zbiorniku. W najczęstszych przypadkach odpowiednia ilość światła wyrażona w Watach stanowi połowę objętości akwarium, czyli w akwarium 100 litrowym powinniśmy mieć źródło światła o mocy około 50W. W przypadku hodowli bardziej wymagających roślin ta moc musi być większa i wynosić około 0,6W/litr wody w akwarium. Najczęstszym źródłem światła w akwarium są świetlówki zarówno T8 i T5 występujące w różnych wersjach mocy i o różnej barwie świetlnej.  W doborze barwy światła pomoże nam wyspecjalizowany sprzedawca w sklepie akwarystycznym. Z naszej strony polecamy świetlówki Sylvania o barwie światła 6500K, są to bardzo uniwersalne świetlówki, hodując rośliny w akwarium dodatkowo warto zamontować świetlówkę o bardziej czerwonym zabarwieniu typu Grolux o barwie światła 9000K. Z biegiem czasu świetlówki zużywają się, dlatego też należy pamiętać o ich regularnej wymianie(raz do roku).

 

Akwarium z pokrywą Brillux firmy AquaEl (przejdź do produktu).

 

Lampa HQI podwieszana nad akwarium.Ogrzewanie


Zakładając akwarium musimy pamiętać, że ryby akwariowe preferują temperaturę wody w granicach 22-26oC, a nawet 30oC. Aby sprostać wymaganiom naszych ryb, w akwarium należy zamontować ogrzewanie. W tym celu służą specjalistyczne grzałki akwarystyczne. Nowoczesne urządzenia tego typu wykonane są ze szkła albo z tworzywa sztucznego, którego zaletą jest większa odporność na urazy mechaniczne. W większości grzałek w dzisiejszych czasach zamontowany jest termostat dbający o stałą temperaturę wody w naszym zbiorniku. W grzałkach z termostatem za pomocą specjalnego pokrętła umieszczonego w górnej części grzałki ustawiamy zadaną temperaturę, a grzałka samoczynnie będzie ją utrzymywać. Obecnie w sklepach dostępne są grzałki o różnej mocy od 25W do 300W. Dobierając grzałkę do naszego akwarium najprościej dobrać jej moc proporcjonalnie do pojemności akwarium. Bardzo ważnym elementem wyposażenia naszego zbiornika jest termometr. Stosując nawet dobrą grzałkę z termostatem, warto zaopatrzyć się w termometr, gdyż pokaże on nam wzrost lub spadek temperatury w przypadku awarii grzałki. W tym celu najlepiej sprawdzi się klasyczny termometr szklany, który został wykonany z neutralnych materiałów, nie mających wpływu na jakość i skład wody zbiornikowej.

Szklana grzałka z termostatem firmy AquaEl (przejdź do produktu).

 

Grzałka wykonana z tworzywa sztucznego firmy AquaEl (przejdź do produktu)


Filtracja


Nieodłącznym elementem każdego akwarium jest filtr. Służy on do filtrowania wody akwarystycznej, usuwa z niej niebezpieczne dla ryb związki i substancje organiczne. Zanieczyszczenia w akwarium dzielą się na dwie grupy: mechaniczne i biologiczne. Mechaniczne zanieczyszczenia usuwane są za pomocą gąbki lub waty filtracyjnej. Zanieczyszczenia biologiczne rozkładane są przez bakterie filtracyjne osadzone na wkładach w filtrze, do których zaliczymy substancje azotowe takie, jak: amoniak, azotyny, azotany.

Cykl azotowy w akwarium

Do wkładów biologicznych możemy zaliczyć na przykład porowatą ceramikę, gdzie w porach pierścieni osadzają się pożyteczne bakterie. W nowo założonym akwarium bakterie nie występują wcale. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest dodanie do wody lub bezpośrednio do filtra, żywych kultur bakterii zwanych biostarterem.

Ceramiczne krążki Sera Siporax.

Osiedlone pożyteczne kultury bakterii w Sera Siporax.

Obecne w akwarystyce najczęściej stosowane są trzy rodzaje filtrów: wewnętrzne, zewnętrzne oraz przelewowe tzw. kaskady. Filtry wewnętrzne składają się z głowicy napędzanej wirnikiem oraz gąbki. Woda tłoczona przez wirnik najpierw filtrowana jest przez gąbkę. Ostatnio firmy łączą cechy filtrów zewnętrznych z wewnętrznymi i oprócz gąbki dodają również niewielki pojemnik na wkłady biologiczne np. ceramikę( np. AquaEl Turbo Filtr). Zaletą filtrów wewnętrznych jest prosta konstrukcja, prosty montaż oraz konserwacja. Największą wadą tego typu urządzenia jest to, że psują wygląd wewnątrz akwarium oraz zabierają nam cenne miejsce.

Wewnętrzny filtr firmy AquaEl z dodatkowym pojemnikiem na media filtracyjne (przejdź do produktu).

 

Filtr wewnętrzny z gąbką firmy AquaEl.


Zewnętrze filtry przelewowe wyglądają jak mały kubełek podwieszony na szybie akwarium. Woda w tego typu filtrach pobierana jest przez rurkę z akwarium i tłoczona jest przez wirnik do komór filtra. Tego typu filtr pozwala nam na szeroki wybór wkładów filtrujących oraz swobodny wybór medium. Wadą tego filtra jest problem z montażem, kiedy nasze akwarium przykryte jest pokrywą oświetleniową, w przypadku lampy podwieszanej problem ten znika.

Filtr kaskadowy Versamax firmy AquaEl (przejdź do produktu).


Ostatnim rodzajem filtra są zewnętrzne filtry kubełkowe. Wyglądem przypominają wiadro stąd tez nazwa. Woda do filtra doprowadzana i odprowadzana jest za pomocą węży a całość napędzana jest solidnym wirnikiem. Wewnątrz filtra umieszczone są koszyki filtracyjne w których możemy dowolnie umieszczać media filtracyjne. Filtry takie z reguły są firmowo wyposażone w całkiem przyzwoitej jakości media. Urządzenia takie mają praktycznie same zalety są bardzo wydajne, maja ogromne możliwości filtracyjne, doskonale oczyszczają wodę a dzięki znacznej pojemności możemy w nich zmieścić dużą ilość wkładów filtracyjnych.

Filtr kubełkowy Unimax firmy AquaEl (przejdź do produktu).

Obecne filtry zaopatrzone są również w końcówki napowietrzające wodę także dodatkowe napowietrzanie jest zbędne, natomiast w sklepach nadal można dostać pompki napowietrzające wodę. Powietrze rozpylane jest w akwarium za pomocą specjalnego kamienia napowietrzającego i doprowadzane wężykiem silikonowym. Bardzo ważne jest, aby tuż przed wylotem powietrza z pompki zamontować na wężyku zaworek precyzyjny (Camozzi lub inny) przeciwzwrotny, który zapobiega cofnięciu się wody w razie awarii pompki.
 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl