Mchy w akwarium- rodzaje, warunki uprawy

Mchy i wątrobowce to popularne wyposażenie akwarium roślinnego, a także wielogatunkowego. Dzięki możliwości obsadzenia nimi różnych powierzchni dekoracyjnych w akwarium, stanowi świetną ozdobę zbiornika.

Warunki uprawy

Mchy zazwyczaj nie mają dużych wymagań i są stosunkowo łatwe w uprawie nawet dla początkujących akwarystów. Jeśli natomiast chcemy żeby rosły szybko, formując pożądane przez nasz kształty, warto im zapewnić jak najlepsze warunki biorąc pod uwagę oświetlenie, nawożenie oraz podawanie CO2 do zbiornika.

O ile mchy nie wymagają zachowania specjalnych warunków i świetnie dają sobie radę w zbiorniku surowym, o tyle należy pamiętać o ich stałej pielęgnacji i regularnym przycinaniu gałązek, aby umożliwić roślinie równomierny dostęp do światła, nawet o niskiej jakości. Gałązki mchu ukryte w kępie mogą rozpocząć proces gnilny i zacząć odpadać, co w rezultacie doprowadzi do dekonstrukcji kompozycji w zbiorniku.

Rodzaje mchów

Mchy są gromadą roślin wyższego rzędu, wśród których wyróżniono prawie 13 tys. gatunków. Oczywiście, większość z nich to gatunki typowo lądowe, które przystosowały się do rozwoju w warunkach wilgotnych. Wśród gatunków wodnych znanych jest nadal średnia liczba gatunkowa, jednak w przypadku roślin akwariowych, jako dekoracyjnych ich wachlarz stanowi atrakcyjny wybór dla każdego miłośnika akwarystyki. W zależności od preferencji, możliwy jest wybór mchów zarówno pod względem idealnego dopasowania do projektowanej kompozycji zbiornika, jak i sposobu jego hodowli jako rośliny hodowanej w sposób in vitro lub klasycznie.

W naszym sklepie akwarystycznym online znajdziesz gatunki mchów, których gałązki pną się w dół takie, jak weeping moss, ku górze (erect moss, flame moss, stringy moss), które najlepiej wyglądają obsadzone na korzeniach czy poziomych dekoracjach. Wśród mchów klasycznie rozrastających się na boki, w naszej ofercie dużym powodzeniem cieszą się christmas moss, queen moss, wilow moss.

akwarium na zamówienie

Mocowanie mchu

Aby wprowadzić mech do akwarium nie umieszczamy go bezpośrednio w podłożu, jak w przypadku innych roślin. Z uwagi na bardzo ubogi system korzeniowy, mchy mocujemy do wybranych elementów dekoracyjnych- korzeni, kamieni, łupiny kokosa czy też kawałka lawy wulkanicznej. Oczywiście, mogą to być również plastikowe elementy dekoracyjne- drabinki, koszyki, do których przywiążemy mech za pomocą siatki lub żyłki wędkarskiej. Żyłka powinna być możliwie najcieńsza.

Rozkładamy mech na wybranej powierzchni, która ma zostać porośnięta, a następnie obwiązujemy dekorację dookoła. Przed obsadzeniem, warto zwilżyć powierzchnię dekoracji. Umożliwi to swobodne mocowanie i lepsze przyleganie mchu podczas lokacji.

Mcharium

Wśród akwarystów, coraz częściej zauważa się tendencje do obsadzania akwarium mchami, tworząc z nich dominantę roślinną lub też tworząc swoiste mcharium, jako rodzaj akwarium roślinnego. Z uwagi na brak wygórowanych oczekiwań, jeśli mowa o parametrach ekosystemu zachowanego w zbiorniku akwarystycznym, mchy są idealną rośliną w przypadku akwarium, w którym panują słabsze warunki, zarówno pod względem oświetlenia czy jakości wody. Jedynym elementem, o którym warto pamiętać podczas zakładania mcharium to utrzymanie zbiornika w czystości. Z uwagi na świetnie rozwinięty system absorpcji, w przypadku mocno zanieczyszczonego akwarium różnymi detrytusami (szczątki roślin, zwierząt) mogą pojawić się w nim glony (głównie glony pędzlowate) lub inne, które skutecznie zaburzą życie akwarium, zwłaszcza jeśli planujemy hodowlę fauny akwarystycznej.

 

W ramach inspiracji poniżej prezentujemy przykładowy zbiornik założony w naszym sklepie stacjonarny, który został zbudowany głównie na mchach różnego rodzaju.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl