Najprostsze rośliny na start

Pierwszy zbiornik akwarystyczny to szereg niewiadomych, pytań i decyzji, które trzeba podjąć już na etapie planowania. Jaka wielkość, jaka fauna, jaka flora, jakie dekoracje. To pasjonujące zajęcie aranżacji podwodnego ogrodu pozwala na stworzenie własnego ekosystemu, który może stać się nie tylko piękną ozdobą domu, ale jego integralna częścią. W poprzednich postach pisaliśmy o często popełnianych błędach w akwarystyce, a także o tym, że najpiękniejszą ozdobą każdego akwarium są żywe rośliny. Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, dzisiaj wskażemy kilka propozycji roślin, które doskonale sprawdzą się podczas aranżowania pierwszego akwarium oraz pozwolą młodym akwarystom zaprezentować potencjał zielonych dekoracji.

Kluczowym problemem, właściwie dylematem, jest wybór roślin do parametrów jakie prezentuje nasze akwarium- jakości filtra, ilości docierającego oświetlenia.

 

Rośliny łodygowe

Do tej grupy zaliczamy wiele przykładów roślin, które posiadają minimalne wymagania jeśli mowa o oświetleniu czy też warunkach biologicznych zbiornika. Doskonale sprawdzają się w pierwszych zakładanych akwariach, gdyż wybaczają najwięcej błędów popełnianych przez początkujących akwarystów. Przykładami najczęściej wybieranych roślin łodygowych są Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum) oraz Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis). Rośliny dostępne są w większości sklepów oferujących ogólne zaplecze zoologiczne.

Alternatywą dla rogatek i moczarki są Hygrophile, które dobrze radzą sobie w zbiornikach o średniej jakości. Wśród nich mocno spopularyzowane są dwa gatunki tej rośliny, mianowicie Hygrophile corymbosa (Nadwódka szerokolistna), a także Hygrophile polysperma (Nadwódka wielonasienna).

Corymbosa to wysoka roślina stojąca, której drewniała łodyga o średnicy do 10mm często wyrasta ponad taflę zbiornika, co w praktyce może skutkować obumieraniem niższych partii liści (niewystarczające oświetlenie przysłaniane przez wysokie rzędy często powoduje opadanie liści znajdujących się u dołu łodygi; konieczne jest stałe przycinanie górnych partii rośliny). W warunkach naturalnych roślina ta upodobała sobie tereny błotnisto- wodne, płytkie zbiorniki lub tereny często zalewane. Spotkać ją można głównie na terenie Azji (Półwysep Indochiński, Archipelag Malajski), przez akwarystów często nazywana jest Orzechem wodnym. Najlepiej ukorzenia się w podłożach żyznych z dodatkiem gliny. W naszym internetowym sklepie akwarystycznym znajdziesz znajdziesz tą piękną zieloną roślinę, która doskonale prezentuje się w środkowej lub tylnej części zbiornika. Gęsto obsadzona pozwala stworzyć w akwarium poczucie głębi, a dla fauny akwarystycznej stanowi świetne schronienie i cień.

internetowy sklep akwarystyczny- Corymbosa

 

Zwartki

Inaczej nazywane kryptokorynami, które w odróżnieniu od roślin łodygowatych charakteryzują się większymi liśćmi oraz zwartą, niską rozłożystością, która przypomina krzew. Zwartki charakterystyczne są dla klimatu tropikalnego lub subtropikalnego, dlatego hodowane w zbiorniku akwarystycznym wymagają stałej temperatury minimum 22 stopni. W przypadku do podłoża upodobały one sobie tereny błotniste, płytkie stawy a także tereny podmokłe lub często zalewane. Doskonale rozwijają się na podłożu wysoce mineralnym lub torfowym (jednak, tak jak w przypadku wielu zbiorników niewskazane jest stosowanie podłoży o bogatej zawartości wapnia!) oraz pH oscylującym pomiędzy 5,5-7.

Do najbardziej popularnych odmian zwartki zaliczamy zwartkę Becketta Cryptocoryna Becketii, a także Cryptocoryna Petchii. Obie z wymienionych roślin znaleźć można w naszym sklepie internetowym. Sprzedawane są one w formie roślin koszykowych. W sklepie akwarystycznym online naszej firmy znajdziesz je w postaci pozbawionej jaj i glonów, rośliny in vitro!

rośliny in vitro

Alternatywa dla zwartek są Echinodorusy, rośliny z gatunku żabieńcowych, które rosną we wszystkich strefach klimatycznych, co najlepiej widać na terenie Ameryki. W naturalnym środowisku spotkać je można, zarówno w gorącym klimacie Ameryki Środkowej i Południowej, jak i na północy Stanów Zjednoczonych. Z tego względu roślina posiada szeroki zakres odporności na zmiany temperaturowe, dobrze rozwija się zarówno w zbiornikach o o temperaturze pomiędzy 15-30 stopni. Klasycznym przykładem tej rośliny jest często spotykana w zbiornikach akwarystycznych Echinodorus Ozelot, które stanowi krzyżówkę Żabienicy Schluetera (Leopard- stąd charakterystyczne plamki na powierzchni liści) i Żabienicy Bartha. W zależności od gatunku i warunków uprawy mogą one rozkwitnąć do stanu obszernych krzewów o średnicy 30cm.

sklep akwarystyczny online

Pięknie rosnącą Żabienicą są dekoracyjne Echinodorus Barthii, które charakteryzują się długimi łodygami zakończonymi szerokim liściem, które jako młode pędy są w kolorze ciemnej czerpie, stopniowo, w trakcie wzrostu, zmieniają kolor na jasnozielony. Roślina doskonale tworzy tylny plan akwarium, jest łatwa w uprawie oraz wymaga średniego oświetlenia.

 

Rośliny pływające

Jest to grupa roślin, która ma bardzo niskie wymagania i rośnie w każdych warunkach reprezentowanych przez zbiornik. Pływające liście to nie tylko alternatywa dla klasycznych roślin gruntowych, ale także doskonały sposób na stworzenie cienia w zbiornikach. Atutem roś;lin pływających są spore możliwości absorbujące duże ilości szkodliwych susbratcji. Najpopularniejszymi roślinami z tej grupy są Pistia stratiotes, Limnobium laevigatum, Salvinia natans, Lemna minor.

 

Mchy i wątrobowce

Roślinami, które nie wymagają szczególnej opieki i warunków do prawidłowego wzrostu są mchy i wątrobowce, którym poświęciliśmy obszerny artykuł. Znajdziesz w nim nie tylko rodzaje najczęściej wybieranych mchów, ale także warunki bytowe oraz sposoby ich obsadzenia w zbiornikach akwarystycznych. Zapraszamy!


Polecane artykuły:

Mchy w akwarium

Wątrobowce w akwarium

Błędy początkującego akwarysty

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl