Nasze akwarium z paletkami

W naszym sklepie postanowiliśmy jedno akwarium przeznaczyć na zbiornik z paletkami. Dyskowce są to piękne, dostojne ryby. Na ten cel przeznaczyliśmy akwarium o wymiarach 200x50x50 cm, czyli równe 500 litrów. Dekoracje w tym akwarium stanowią korzenie porośnięte mchami oraz rośliny. Mimo zastosowania nie najsłabszego oświetlenia zdecydowaliśmy się raczej na gatunki roślin o mniejszym zapotrzebowaniu na światło tj: Echinodoriusy, Microsorium, Cryptocoryny, Mchy.  Teraz trochę o technicznych aspektach naszego akwarium. Jak już wspomniałem akwarium ma pojemność 500 litrów, nad nim znajdują się dwie lampy o mocy 4x39W. W każdej z lamp zastosowaliśmy świetlówki Sylvania: 1xGrolux; 1x830; 2x865. Lampy oświetlają zbiornik przez 10h.

akwarium na wymiar

 

Na samym dnie zbiornika rozsypany został podkład w postaci ActiSubstrate w ilości dwóch opakowań po 11 litrów.

podłoże do akwarium roślinnego

podłoże do akwarium roślinnego

nawóz planta

 

Na rozsypany substrat podajemy dawkę bakterii w postaci Azoo BioPro.

nawóz do akwarium

Aby wspomóc wzrost roślin oraz zapewnić sporą ilość miejsca na rozwój pożytecznej flory bakteryjnej kolejną warstwę podłoża do akwarium stanowi biogrunt. Na dotychczas wysypane podłoże do akwarium roślinnego dodaliśmy około 45 litrów biogruntu.

ADA Amazonia

podłoże do akwarium roślinnego

 

Warstwę biogruntu oddzieliliśmy od żwiru siatką, aby podczas odmulania dna warstwy nie połączyły się ze sobą. Zastosowaliśmy żwir o granulacji 3-4mm.

podłoże do akwarium roślinnego

akwarium na zamówienie

 

Po rozsypaniu żwiru przystąpiliśmy do obsadzania mchów.

akwarium na wymiar

 

Następnie, napełniliśmy zbiornik do połowy wodą i posadziliśmy część roślin. Po obsadzeniu zbiornika, wypełniliśmy pozostałą część zbiornika wodą.

akwarium na zamówienie

 

W akwarium zastosowaliśmy dwa filtry zewnętrzne- kubełkowe:

1x Aqua Nova NCF1500,

1xBHW 303B z lampą UV 9W,

oraz jeden filtr wewnętrzny Aqua Nova NBF 1200 z deszczownicą, która napowietrza wodę. Dodatkowo, na bocznej ściance akwarium zamontowaliśmy filtr kaskadowy Aquael VersaMax3.

 

W zbiorniku utrzymujemy temperaturę na poziomie 28o C oraz pH 6,7 poprzez dyfuzor CO2 do akwarium. Wartość pH utrzymywana jest na stałym poziomie za pomocą kontrolera Weipro.

 

Raz w tygodniu podmieniamy około 25% wody oraz robimy porządek z roślinami tzn. przycinamy duże pędy, usuwamy obumarłe resztki roślin. Aby nie uszkodzić pozostałych elementów, najlepiej do pielęgnacji zbiornika używać narzędzi takich, jak nożyczki akwarystyczne lub pęsetki czy szczypce.przycinamy co za duże oraz usuwamy obumarłe resztki roślin:) Po podmianie wody dawkujemy potas oraz nie za duże ilości nawozu AquaArt Classic. Azot i fosfor w zbiorniku występują naturalnie w ilości NO3: 5-10mg/l oraz PO4: 0,25 mg/l.

Odparowaną wodę z akwarium uzupełniamy czystym RO. Natomiast do podmian używamy wody z kranu o twardości kh 3 i gh 6. Dodatkowo, po podmianie wody dozujemy zawsze pełną dawkę bakterii Sera BioNitrivec.

 

W tak prowadzonym zbiorniku nie mieliśmy jeszcze problemów ani z paletkami ani z roślinami.

W razie wątpliwości zapraszamy do naszego sklepu lub do kontaktu telefonicznego odpowiemy na każde Wasze pytanie.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl