Pielęgnacja roślin w akwarium

Do jednych z najbardziej popularnych akwariów zakładanych przez miłośników akwarystyki są akwaria roślinne. Gęsto obsadzony zbiornik prezentuje się świetnie, a dla zwierząt, które w nim żyją stworzone są najlepsze warunki do bytowania. Dzięki mnogości roślin w akwarium, nadmiar szkodliwych substancji w wodzie jest niwelowany poprzez przerabianie ich w procesie fotosyntezy. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak pielęgnować zbiornik roślinny aby zachować w nim najwyższy poziom ekosystemu.

Podłoże

Element, który znacznie podniesie jakość hodowli naszych roślin jest wybranie odpowiedniego podłoża do akwarium. Na rynku istnieje wiele podłoży, które zbudowane są w oparciu o różne składniki wspomagające rośliny pod względem ukorzenienia oraz dostarczają im odpowiednich substancji podczas wstępnego wzrostu. Wybór odpowiedniego podłoża zależy przede wszystkim od rodzaju zakładanego zbiornika. Szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, z którego podłoże zostało wykonane oraz grubość granulacji. W przypadku akwarium roślinnego najlepiej sprawdzi się naturalne podłoże organiczne (przykładem może być tutaj linia podłoży do akwarium ADA Amazonia). Unika się natomiast podłoży do akwarium wykonanych na bazie wapnia, z uwagi na znaczący wpływ zmiany stężenia tego pierwiastka w wodzie.

ada amazonia

Nawozy

Aby cieszyć się właściwym wzrostem i rozwojem roślinności akwarystycznej poza podłożem istotnym elementem jest wykorzystywanie wysokiej jakości mikro i makroelementowych nawozów. Dzięki nim roślinom zostaną dostarczone składniki potrzebne do zachowania właściwego poziomu procesów fizjologicznych- fotosyntezy czy wzrostu. Wśród popularnych i sprawdzonych nawozów, które najczęściej są wybierane przez najlepszych aquascaperów znajdują się produkty takich marek, jak Easy Life ( np. Ferro lub Profito w zależności od potrzeb i hodowanych roślin), Aqua Design Amano (ADA) a także Planta. Nawozy tych producentów zostały stworzone w oparciu o wysokiej jakości składniki oraz dopasowane tak, aby zaspokoić wszelkie oczekiwania klientów oraz ich zbiorników.

Dobór roślin

Planując obsadzenie zbiornika różną roślinnością konieczne należy wziąć pod uwagę charakter pielęgnacji tych roślin oraz to, czego będą one potrzebowały do prawidłowego rozwoju. Jest wiele gatunków, które rosną bez większych wymagań takie jak Kryptokoryny, ale są również rośliny które wymagają codziennego nawożenia, intensywnego oświetlenia (min 0,5W/l) oraz podawania CO2. Przykładami takich roślin są m.in. Hemianthus callitrichoides „Cuba” (w naszym sklepie sprzedawany w formie rośliny hodowanej wsposób in vitro) czy Pogostemon helferi.

rośliny akwarystyczne

Aranżując przestrzeń zbiornika powinna ona zostać zaplanowana w taki sposób, aby podczas jego obsadzania możliwe było zachowanie planowości w zależności od parametrów rozwoju roślin- rośliny dywanowe w rodzaju wspomnianego Hemianthusa powinny znajdować się w przedniej części zbiornika, z uwagi na niski wzrost, drugi i trzeci plan to miejsce dla roślin pnących takich, jak Hemianthus micranthemoide. Planowanie kaskadowe zbiornika pozwoli na zbudowanie efektu głębi w akwarium, o którym pisaliśmy w poprzednim artykule [Jak stworzyć w akwarium poczucie głębi]

rośliny in vitro

Narzędzia

Kiedy stworzymy naszym roślinom odpowiednie warunki do ich rozwoju wynagrodzą nam to szybkim wzrostem. Aby zbiornik cały czas cieszył oko, co jakiś czas należy rośliny przycinać. Rośliny łodygowe tniemy nożyczkami akwarystycznymi, formując z grupy roślin kopuły, bądź spady rosnące w stronę tylnej ściany akwarium. Przycięte części rośliny możemy umieścić w podłożu, dzięki czemu uzyskamy nowe sadzonki.

nożyczki akwarystyczne

Popularne w akwarystyce mchy i wątrobowce również wymagają pielęgnacji pod względem przycinania, w celu udostępnienia im odpowiedniej ilości światła. Obsadzając zbiornik tego typu roślinnością należy pamiętać o tym, że przy ich bardzo dużym rozroście, część z nich, która przymocowana jest do korzeni lub łupin kokosu, może rozpocząć procesy gnilne, a w ostateczności oderwanie rośliny od podłoża.

W przypadku roślin takich, jak Kryptokoryna pielęgnacja przebiega w inny sposób. Obumarłe listki przycinamy na wysokości ogonków tak, aby umożliwić wzrastanie nowych listków.

Rośliny dywanowe, które coraz częściej stanowią interesujący sposób na aranżację akwariowego trawnika przycinane powinny być często, w celu wzmacniania oraz zagęszczania darni nowymi pędami. Jeśli nie wiesz w jaki sposób prezentować niskie rośliny trawnikowe zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego, który znajduje się poniżej.

 

Kilka słów o pielęgnacji mechanicznej

  

Wśród narzędzi najczęściej wykorzystywanych do pielęgnacji zbiornika akwarystycznego znaleźć można nożyczki akwarystyczne, pęsety, oraz urządzenia mechaniczne wykorzystywane do pielęgnacji- odmulacze do podłoży żwirowych, magnetyczne czyściki przeznaczone do usuwania osadu ze ścian zbiornika, czy skimmery powierzchniowe, dzięki którym możliwe będzie wyłapanie resztek pokarmu czy roślin unoszących się na powierzchni zbiornika.

  

Choć opinie akwarystów są różne i niektórzy z nich uważają narzędzia akwarystyczne za zbędne, należy pamiętać, że są to elementy, które wpływają na komfort oraz tempo przeprowadzania prac związanych z rutynową pielęgnacją zbiornika, która w niektórych wypadkach powinna być przeprowadzana raz w tygodniu, podczas podmiany wody w akwarium (m.in. odłowienie nieczystości ze słupa wody, usunięcie osadu z szyb akwarium- o ile nieczystości osadzają się szybko, sprawdzenie stanu filtrów, a podczas dojrzewania zbiornika lub przy podmianie stałe monitorowanie parametrów wody akwariowej).

 

 

 

Pielęgnacja zbiornika przebiega częściej jeśli jest on mocno urozmaicony pod względem fauny i flory akwarystycznej, która napędza procesy zachodzące w samym zbiorniku oraz pod warunkiem, że warunki oświetleniowe i nawożeniowe są sprzyjające.

 

 

 

Nożyczki akwarystyczne

 

 

 

Nożyczki akwarystyczne to ten element wyposażenia dodatkowego, który okaże się niezbędny zwłaszcza jeśli w planie aranżacji zbiornika mamy obsadzenie go dużą ilością roślin. Regularne przycinanie nie tylko pozytywnie wpłynie na efekt wizualny zbiornika, ale także zapobiegnie namnażaniu procesów gnilnych spowodowanych obumieraniem tych elementów łodyg, które zostały przysłonięte przez wyższe, bardziej rozrośnięte partie roślin.

 

 

 

W celu wykonania strzyżenia wielu akwarystów używa zwykłych, prostych nożyczek kupionych w sklepie papierniczym. Oczywiście, nie jest to zabronione, jednak brak wyprofilowania ostrzy wpływa na niski komfort wykonywania pracy oraz ostatecznie uzyskanie efektu ściętego trawnika. Ponadto, nożyczki papiernicze posiadają krótki uchwyt, co sprawia, że praca która mogłaby być szybka i przyjemna, staje się często żmudna i nie przynosi oczekiwanych efektów.

 

 

 

Nożyczki akwarystyczne powinny być wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, wyposażone w długie ramiona oraz zakrzywioną linię ostrzy. Na rynku akwarystycznym dostępne są nożyki wyprofilowane na całej długości, przypominające kształtem literę S lub jedynie w miejscu szpica, gięte ku górze. Wyprofilowane ostrza umożliwiają wygodne utrzymanie nożyczek i podcinanie roślinności bez konieczności wykrzywiania dłoni. W odróżnieniu od prostych nożyczek papierniczych, efekt cięcia wyprofilowanym ostrzem pozwala na stworzenie bardziej naturalnych struktur roślinnych.

 

 

 

Pęseta 

 

Innym elementem wykorzystywanym zazwyczaj do obsadzania dna zbiornika jest pęseta. W tym wypadku, podobnie jak w przypadku nożyczek akwarystycznych konieczny jest wybór narzędzia wykonanego ze stali nierdzewnej. Oczywiście, wielu akwarystów wykorzystuje pęsety techniczne, jednak z uwagi na obły kształt końcówek nie są one aż tak precyzyjne. Do wyboru akwarystów są przeznaczone pęsety o różnej długości (od 25 do 50cm) w zależności od objętości zbiornika. Warto zaznaczyć, iż taka długość pęsety poprawia komfort pracy związanej z reorganizacją dna akwarium. Dodatkowo końcówki pęsety są skierowane pionowo- punktowo lub zakrzywione.

 

 

 

Odmulacz do akwarium

 

 

 

 

 

Odmulacz akwarystyczny został zaprojektowany do oczyszczania podłoża (żwiru, piasku a także w szczególnych przypadkach substratu do akwarium) z zalegających resztek pokarmu oraz mułu, które w nadmiarze negatywnie wpływają na wzrost roślin, a także zaburzają jeden z najważniejszych procesów akwarystycznych- cykl azotowy. Ponadto, jest to doskonałe narzędzie jeśli zależy nam na utrzymaniu stałej ekspozycji zbiornika, bez konieczności wymiany całego podłoża. Na rynku akwarystycznym dostępne są dwa rodzaje odmulaczy- przeznaczony do spuszczania wody z akwarium i odmulania oraz zasilany elektrycznie za pośrednictwem napowietrzacza lub baterii. W przypadku odmulacza elektrycznego, proces oczyszczania przebiega na podstawie wytworzenia podciśnienia, dzięki któremu podłoże punktowo zasysane jest do specjalnej końcówki wyposażonej w gęste sito, przez które oddziela granulat od zalegających resztek. Następnie, za pośrednictwem wężyka nieczystości odsączane są do specjalnego zbiorniczka, a woda wraz z granulatem trafia z powrotem do akwarium.

 

 odmulacz do akwarium, sklep akwarystyczny online

 

 

 

Skimmer powierzchniowy

 

 

 

Skimmer to przykład urządzenia filtrującego, którego funkcjonalny obszar działania skupia się w górnej warstwie lustra wody, w celu usunięcia unoszących się na powierzchni zanieczyszczeń- fragmentów roślin czy nieopadającego pokarmu. Ponadto, woda wprawiana w ruch podczas pracy skimmera wpływa na dodatkowe utlenienie słupa wody oraz wpływa na ruch wody wywołując imitację naturalnego prądu.

 

skimmer powierzchniowy, sklep akwarystyczny online, pielęgnacja zbiornika

 

Skimmery stanowią popularne wyposażenie basenów, dzięki czemu nie jest konieczne ręczne usuwanie nieczystości unoszących się na powierzchni lustra wody.

 

 

 

Siatka akwarystyczna

 

 

 

Pierwotną funkcją siatek akwarystycznych jest odławianie narybku ze słupa wody, podczas podmiany wody w akwarium lub podczas rutynowych działań związanych z kompleksowym oczyszczaniem zbiornika. Siatki wykonane są z miękkiego materiału, aby podczas pracy nie uszkodzić skóry ryby.

 

 

 

W przypadku odławiania ryb często lepiej sprawdzą się wykonane ze szkła fajki akwarystyczne.

 

 

 

Alternatywnie, siatki często wykorzystywane są do odławiania resztek pokarmu oraz  unoszących się nieczystości.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl