Pokarm dla ryb. Wybieramy idealny

Każdy zbiornik akwarystyczny wymaga odpowiedniego pokarmu, bez względu na to czy mówimy o nim w znaczeniu przenośnym, myśląc o nawozie czy odpowiednio dobranym, aktywnym podłożu do akwarium roślinnego, który dzięki swoim właściwością będzie wspierał rozwój roślin już na poziomie korzeni, czy dosłownie, mając na myśli pokarm w procesie żywienia fauny akwarystycznej. W jednym i drugim przypadku, zresztą tak jak w odniesieniu do ssaków, pokarm to źródło witamin, energii oraz pierwiastków niezbędnych do prawidłowego, zdrowego funkcjonowania i zachowania na właściwym poziomie wszystkich procesów fizjologicznych. W przypadku fauny akwarystycznej, to właśnie od jej rodzaju zależy nie tylko to, jakiego pokarmu będziemy używać, ale także w jakiej częstotliwości oraz formie będzie on podawany.

Wielu akwarystów, nie tylko zakładających swoją pierwszą obsadę, staje przed dylematem w kwestii żywienia, zwłaszcza jeśli początkowo wybrany pokarm nie sprawdził się, nie był zjadany, zalegał w podłożu uskuteczniając procesy gnilne, lub był zbyt jałowy, co bezpośrednio odbijało się na zachowaniu i wyglądzie rybek. Kluczem do sukcesu jest stworzenie odpowiednich warunków żywieniowych, co za tym idzie- zagwarantowanie obsadzie zbilansowanej diety, bogatej nie tylko w składniki energetyczne, ale i odżywcze, wpływające na prawidłowy rozwój i wygląd.

 

Rynek akwarystyczny daje nam do dyspozycji dwie drogi w stylu żywienia- naturalną, przy wykorzystaniu żywego pokarmu oraz strukturalną, za pośrednictwem przygotowanych, sprasowanych suplementów. Z punktu widzenia biologicznego, naturalny pokarm, zwłaszcza jeśli zależy nam na jak najwierniejszym odwzorowaniu ekosystemu, stanowi idealne rozwiązanie, jednak wymaga od akwarysty doświadczenia, szerokiej wiedzy związanej z preferencjami żywieniowymi fauny. Podczas pozyskiwania naturalnego pokarmy, nierzadko zdarza się, że wraz z nim przez nieuwagę do zbiornika mogą dostać się niepożądane bakterie lub inne mikroorganizmy, które zaszkodzą zbiornikowi.

 

Alternatywą dla żywego pokarmu, jest naturalny pokarm mrożony lub liofilizowany (najczęściej są to suszone krewetki, larwy komara lub kryl). Oczywiście, aby zapewnić odpowiedni poziom rozwoju fauny, należy jej dostarczyć zróżnicowanego pokarmu, dlatego idealnym sposobem żywienia będzie kompletne połączenie pokarmów suplementacyjnych z naturalnymi.

 

Zrozumieć ryby. Podstawowa budowa anatomiczna

 

W akwarystyce, jak i w wędkarstwie, wybór odpowiedniego pokarmu/zanęty decyduje o tym, czy przyciągnie ona rybę. Oczywiście w obu przypadkach motywacja jest inna, jednak środki podobne. Aby jak najlepiej wybrać pokarm dla rybek najpierw należy zrozumieć, nie tylko ich fizjologię, ale także psychologię. W zależności od gatunku i budowy ciała ryby tropikalne mają różne potrzeby żywieniowe. Wyróżniamy ryby:

 • wszystkożerne (omnivore)
 • miesożerne (carnivore)
 • roslinożerne (herbivore).

 

Ryby zbudowane są z głowy, połączonej nieruchomo z tułowiem (nie występuje odcinek szyjny kręgosłupa) oraz ogonu zakończonego płetwą. Sam szkielet ryb tworzą kości lub chrząstki ( w zależności od gatunku), co w przekroju podłużnym prezentuje kości czaszki, kręgosłupa, żeber, szkieletu pasów, płetw oraz skostnień międzymięśniowych- ości. Kształt ciała ryb jest tym elementem, który warunkuje ich przystosowanie nie tylko do samego środowiska, ale także specyfiki bytowej. Typologiczny podział prezentuje blisko 10 różnych kształtów ciała ryb, które jednoznacznie określają ich funkcję, możliwości, a także rzutują na sposób żywienia, rozmnażania, a nawet obszar samej egzystencji w toni wodnej. Ciało ryby pokrywa skóra pokryta grubą warstwą wytworzonej łuski pokrytej śluzem. Ma ona właściwości nie tylko chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także wpływa na opływowy kształt ciała, co ułatwia płynne poruszanie się w nurcie. Oczywiście, na sprawne przemieszczanie się mają wpływ także płetwy. Nie bez znaczenia jest również kształt głowy ryby, w szczególności miejsce położenia otworu gębowego. W kontekście prezentowanego artykułu ma on dla nas najważniejsze znaczenie podczas wyboru odpowiedniego pokarmu.

 

Miejsce położenia otworu gębowego rzutuje na sposób pobierania pokarmu przez ryby, to natomiast określa formę pokarmu, jaka będzie przez nie najlepiej przyswajana.

Jak wszystkie stworzenia żywe, ryby posiadają narządy zmysłów, które odpowiadają za identyfikację bodźców docierających z zewnątrz. W odniesieniu do podstawowych potrzeb fizjologicznych, takich jak zaspokojenie głodu i dostarczenie organizmowi wartości energetycznych, zachowanie ryb wymusza na nich procesy związane z poszukiwaniem, lokalizacją oraz identyfikacją pokarmu. Każdy z tych procesów stymulowany jest przy użyciu różnych receptorów, nierzadko przy udziale ich kombinacji. Wśród kluczowych wyróżniamy:

 

-fotoreceptory, odpowiadające za zmysł wzroku, dzięki którym ryby lokalizują oraz identyfikują pokarm w zależności od jego kształtu i koloru. Z uwagi na przenikliwość promieni światła w toni wodnej, po zapadnięciu zmroku kiedy to większość drapieżnych ryb wyrusza na żer, zmysł wzroku staje się niewystarczający,

 

-mechanoreceptory- neuromasty, odpowiadają za zmysł dotyku. Zlokalizowane są na linii bocznej, ciągnącej się wzdłuż ciała ryby. Odpowiadają za odbieranie zmiany ciśnienia wody, ruch fal, a także zmiany składu chemicznego wody. W praktyce, dzięki ostatniej cesze, ryby wyczuwają zmianę struktury wody, co za tym idzie rozróżniają rozpuszczone substancje, w tym także pokarm,

 

-chemoreceptory to przystosowane do postrzegania chemicznego środowiska zewnętrznego receptory węchu i smaku. Z uwagi na środowisko przenoszenia cząsteczek (woda) warunkiem pobudzenia receptorów do działania jest rozpuszczalność substancji chemicznych. Zapach rejestrowany przez ryby ma nie tylko z wiązek z pożywieniem, ale także wywołuje reakcje związane z koniecznością migracji, ataku lub ucieczki. To właśnie rozpuszczone w wodzie substancje w dużej mierze wpływają na zachowanie ryb, co za tym idzie, i w wędkarstwie, i w akwarystyce hodowlanej, zapach ma kluczowe znaczenie.

 

Chemoreceptory smakowe u ryb zlokalizowane są nie tylko w obszarze jamy gębowej, ale także w przełyku, skrzelach oraz pojedynczo na powierzchni całego ciała. Pobudzenie poszczególnych receptorów zależne jest od molekularnej struktury cząsteczki, co za tym idzie, rozpuszczone w wodzie substancje aby stały się nie tylko aktywne, ale i atrakcyjne dla ryby muszą spełniać kilka warunków. Zazwyczaj są one zależne od wpływu na żer ryb.

 

Odbierane za pomocą receptorów wrażenia smakowe i węchowe oddziaływują na zachowanie ryb w następujących kategoriach:

 • stymulujące receptory, zachęcając rybę do podpłynięcia, próbowania, w efekcie spożycia,

 • odstraszające rybę, dając jej jasny sygnał do oddalenia się,

 • obojętne, które pozostają zupełnie zignorowane przez rybę.

 

Badania związane z atrakcyjnością substancji dla wielu gatunków ryb prowadzone są zazwyczaj w kontekście wędkarstwa. Na te właśnie potrzeby stworzono specjalny indeks smakowitości u ryb, który został oparty na badaniach związanych z podawaniem wzbogaconych granulatów i reakcją ryb na pojawienie się nowej substancji. Na podstawie wyników testów, współczesne firmy oferujące pokarm dla ryb, a także zanęty wędkarskie tworzy całe linie pokarmów, które w najwyższym stopniu stymulują ryby, zachęcając je do spożycia.

 

Poza samą kompozycją smakową pokarmu ważną role odgrywa wspomniana wcześniej forma. Jak już podkreśliliśmy, w zależności od osadzenia otworu gębowego, niektóre pokarmy będą lepiej pobierane i przyswajane przez ryby. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze tendencje występowania pokarmów dla fauny akwarystycznej.

 

 • płatki- najbardziej uniwersalna forma pokarmu, którą możemy karmić praktycznie każde ryby. Ich delikatna struktura powoduje, że pokarm najpierw unosi się na powierzchni wody a potem powoli tonie rozpływając się po akwarium, 
 • granulki- skoncentrowana dawka pokarmu, granulki występują w różnych wielkościach, dzięki czemu możemy dobrać odpowiednią wielkość do otworu gębowego naszych ryb. Taka forma pokarmu nadaje się do karmienia ryb żerujących w toni wody oraz przy dnie, chociaż ostatnio na rynku pojawiły się wzbogacone granulaty, które unoszą się w toni wody, nie rozpadając się,
 • chips- rodzaj granulatu w formie dysków różnej wielkości. Jest to pokarm szybko tonący przeznaczony do karmienia większych ryb dennych. Odznacza się dużą stabilnością w wodzie, nie rozpada się i nie brudzi wody,
 • pałeczki/pellety- pokarmy w tej formie to zazwyczaj pokarmy pływające do karmienia dużych ryb,
 • wafelki- grupa tych pokarmów generalnie przeznaczona jest do karmienia ryb dennych w tym glonojadów. Pokarm jest silnie sprasowany,
 • tabletki- pokarm w tej formie nadaje się do karmienia ryb żerujących przy dnia. Na rynku istnieją również tabletki samoprzylepne które umieszczamy na powierzchni szyby wewnątrz akwarium. Ryby podpływając do tabletki odgryzają potrzebna ilość pokarmu. Taki sposób karmienia ryb jest bardzo widowiskowy,
 • pokarmynaturalne- suszone lub liofilizowane bezkręgowce (dafnia, gammarus, artemia, ochotka, rurecznik, krewetki), bogate w chitynę i karotenoidy.

 

Nowością są pokarmy typu soft, zachowane w postaci różnych granulatów, które dzięki zaawansowanej i nowatorskiej technologii produkcji – zyskały miękką strukturę. Dzięki temu są chętniej przyjmowane przez ryby i łatwiej trawione. W chwili obecnej tylko firma Tropical posiada w swojej ofercie tego typu pokarmy. Bogaty asortyment pokarmów marki Tropical znajdziesz w naszym sklepie internetowym [Pokarmy Tropical]

pokarmy Tropical

Najważniejszą cechą pokarmu, świadczącą o wysokiej jakości produktu jest jego skład. Firmy oferują pokarmy zawierające różne składniki. Aby najlepiej stymulowały rozwój rybek ich skład powinien być bogaty w mikro i makroelementy, oraz witaminy. Poniżej przedstawimy kilka z nich wraz z właściwościami.

 

 • Aloes- ekstrakt z aloesu dodawany do pokarmu wzmacnia odporność i wspomaga trawienie,
 • beta-glukan- składnik ten jest odpowiedzialny za zwiększenie systemu odpornościowego ryby,
 • czosnek- silnie działa bakteriobójczo szczególnie na pasożyty przewodu pokarmowego,
 • Glony kelp- zawierają w swoim składzie dużą ilość mikro i makroelementów, 
 • Karotenoidy- naturalne substancje barwne obecne w roślinach wyższych, glonach i skorupiakach. Oprócz wybarwiania karotenoidy wpływają korzystnie na kondycję ryb i ich odporność na choroby,
 • spirulina- ta makroalga, która zawiera ogromną ilość białka oraz wspomaga odporność układu odpornościowego.

Prawidłowe żywienie ryb akwariowych jest gwarancją zdrowia i prawidłowego ich rozwoju. Pokarm podajemy w takiej ilości, aby ryby mogły go spożyć w czasie nie dłuższym niż 5 min. Ryby akwariowe karmimy jeden lub dwa razy dziennie, o stałej porze, właściwej dla trybu danego gatunku (np. tylko rano lub tylko wieczorem). Podczas karmienia należy pamiętać, że przekarmienie ryb może wywołać choroby u ryb.

 

W przypadku przekarmienia, kiedy ryby nie radzą sobie z ilością podawanego pokarmu, nadmiar należy niezwłocznie usunąć, aby nie osadził się w podłożu i nie zanieczyszczał zbiornika. Praktyczną wskazówką prawidłowego odżywania, jest wybór obsady, która posiada te same lub podobne preferencje żywieniowe, czy z uwagi na formę pokarmu lub jego skład. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl