System nawożenia akwarium CO2

Dozowanie dwutlenku węgla do akwarium jest równie istotne jak dozowanie płynnych nawozów do słupa wody. Nawet najlepsze nawozy dostępne na rynku nie pozwolą zrezygnować z instalacji systemu CO2. To właśnie ten gaz odpowiada za prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych roślin, które w dużej mierze decydują o kondycji zbiornika akwarystycznego. Dwutlenek węgla jest kluczowym składnikiem procesu fotosyntezy, który przy udziale światła zamienia się w pobudzający wzrost roślin cukier oraz jako element uboczny, wydziela życiodajny tlen, który wzbogaca gospodarkę gazową zbiornika, tak ważną kiedy poza roślinnością hodujemy także ryby bądź krewetki. Niedobory dwutlenku węgla w przypadku obfitej ilości roślin w obsadzie mogą doprowadzić do wysycenia wody z tego właśnie gazu, zahamowania procesów fotosyntezy, ograniczeniem ilości wydzielanego tlenu, podduszaniem ryb, w ostateczności powolnym umieraniem całego zbiornika akwarystycznego. Zbyt duże nagromadzenie dwutlenku węgla w zbiorniku, które nie jest w pełni przekształcane przez rośliny akwariowe, również wpływa niekorzystnie na stan akwarium, w ostateczności doprowadzając m.in. do zjawiska przyduchy zbiornika. Aby zachować właściwy poziom CO2 konieczne jest regulowanie nagromadzenia gazów i zachowanie jego odpowiednich parametrów. W tym celu wiele sklepów oferuje nam gotowe zestawy do nawożenia dwutlenkiem węgla, ale pytanie brzmi co wybrać?

Zestaw CO2 składa się z butli wysokociśnieniowej, reduktora, zaworka precyzyjnego, dyfuzora CO2 oraz wężyka. Te elementy zestawu są konieczne, aby móc podawać gaz do akwarium. Nasz zestaw możemy rozbudować o kolejne elementy, które ułatwią nam podawanie gazu oraz stałą jego regulację. W naszym sklepie internetowym znajdziesz kompletne zestawy CO2, a także poszczególne elementy systemu do kupienia w wersji pojedynczej- Technika CO2

Licznik bąbelków pozwala nam w sposób przybliżony określić ilość podawanego gazu do akwarium. Na podstawie obserwacji kondycji roślin oraz ilości bąbelków możemy stwierdzić czy ilość gazu jest wystarczająca czy też nie, i w razie konieczności zmniejszyć bądź zwiększyć ilość podawanego gazu.

Zaworek precyzyjny CO2, przeciwzwrotny zabezpieczy nasz zestaw przed cofnięciem się wody z akwarium w czasie, kiedy gaz nie jest podawany. Z tego elementu jesteśmy w stanie zrezygnować, jeżeli CO2 podajemy w sposób ciągły- 24 godziny na dobę. Podawanie gazu w taki sposób wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. W nocy, kiedy rośliny nie pobierają CO2, następuje gwałtowne nasycenie się wody dwutlenkiem węgla, co prowadzi do spadku pH. W najgorszym przypadku może dojść do uduszenia się ryb i krewetek. Technikę stałego podawania gazu w zbiorniku zlecamy doświadczonym akwarystom, którzy zbiornik obsadzili roślinnością o powolnym stopniu wzrostu.

Elektrozawór jest urządzeniem, które pozwala nam czasowo wyłączać system podawaniu CO2. Możemy założyć go na wężyk przy użyciu szybkozłączek albo wkręcić go na stałe za pomocną odpowiedniego nypla. W przypadku montażu stałego, będziemy mieli gwarancję, że cały system jest szczelny, choć w przypadku demontażu może to być bardziej kłopotliwe. Elektrozawór możemy podłączyć do czasowego wyłącznika lub do kontrolera pH. Czasowy wyłącznik ustawiamy w taki sposób, aby gaz nie był podawany w czasie, kiedy światło w naszym akwarium jest wyłączone. W ten sposób uchronimy ryby przed podduszeniem, a także utratą gazu, który nie zostanie przetworzony przez rośliny. Niestety, wykorzystanie czasowego wyłącznika, który odpowiada za doprowadzenie gazu skutkuje sporym wahaniem dobowym poziomu pH, które w niekorzystny sposób wpływa na dojrzewanie nie tylko flory, ale i fauny akwarystycznej.

Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie gazu przy użyciu kontrolera pH. Wartość pH wody w akwarium spada poniżej 7 wraz z nasyceniem się wody dwutlenkiem węgla i wzrasta powyżej 7 przy wysyceniu się dwutlenkiem węgla. Kontroler na bieżąco bada ten parametr wody, podając bądź wyłączając gaz, kiedy zachodzi taka konieczność. Zaletą tego systemu jest stała kontrolowana zawartość CO2 w wodzie, która powinna wynosić ok. 30 ppm przy stymulacji wzrostu roślin i ok. 20ppm przy utrzymaniu kondycji roślin.

Zawartość CO2 w wodzie możemy jeszcze kontrolować przy użyciu testu permanentnego. Jest to test, który w sposób ciągły bada pH wody. Test został oparty na wynikach kolorystycznych. W zależności od podświetlanego koloru na pasku można jednoznacznie stwierdzić, jaka występuje koncentracja gazu w zbiorniku.

  • kolor żółty- zbyt duża ilość gazu,
  • kolor zielony- neutralna ilość gazu (poziom odpowiedni),
  • kolor niebieski- zbyt mała ilość gazu.

Test najlepiej się sprawdza w akwarium z wodą o wartości kH 4. Przy niższych wartościach test może fałszować wyniki i wskazywać żółtą barwę już przy niewystarczającej koncentracji gazu, natomiast przy wyższych wartościach kH może nie zabarwić się na zielono pomimo dobrego stężenia gazu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl