Technika CO2. Wybieramy dyfuzor CO2

Gospodarka gazowa zbiornika to jeden z kluczowych elementów dobrze funkcjonującego akwarium, zwłaszcza jeśli planujemy bujną obsadę roślinną. Pod tym względem kluczowe jest zachowanie odpowiedniego poziomu dwutlenku węgla, który stanowi jeden z podstawowych składników najważniejszych procesów fizjologicznych roślin- proces fotosyntezy. Jak wiadomo, wykorzystywany dwutlenek węgla przy udziale światła rozkłada się wewnątrz komórek roślin, na węgiel (C), który wykorzystywany jest przez rośliny do wzrostu, a tlen (O2) jako substrat, uwalniany jest z powrotem do otoczenia i wykorzystywany m.in. przez faunę akwarystyczną w procesie oddychania. W zależności od wielkości zbiornika, a także wielkości obsady, naturalne zachowanie właściwego poziomu gazów może stanowić problem, dlatego decydując się na założenie akwarium należy wyposażyć je w akcesoria, dzięki którym taki stan będzie możliwy. Mowa o technice CO2.

 

Już w poprzednich wpisach w naszym Poradniku Akwarystycznym zdarzyło nam się pisać o technice CO2- najważniejszych elementach oraz zasadach ich funkcjonowania zbiornika [ więcej o Systemie nawożenia CO2]W zależności od stopnia zaawansowania oraz doświadczenia, akwaryści mają do wyboru gotowe zestawy doprowadzające CO2, w których składzie znajduje się butla CO2, wężyk doprowadzający, reduktor ciśnieniowy, zaworek precyzyjny (o ile nie został on wbudowany jako część reduktora), kończąc na dyfuzorze, który stanowi ostatni element sprzętu doprowadzającego gaz. Nierzadko w zestawach nieco bardziej rozbudowanych, bądź tworzonych indywidualnie przez samych akwarystów system doprowadzający wyposażony zostaje w zawór zwrotny, który zabezpiecza instalację przed cofnięciem się wody podczas zatrzymania doprowadzania gazu do zbiornika, a także licznik bąbelków, który pozwala na precyzyjne określenie ilości doprowadzanego gazu do zbiornika.

Sama technika doprowadzania dwutlenku węgla do zbiornika dzieli akwarystów na dwie szkoły, którzy w zależności od upodobań, sami decydują czy nawożenie CO2 jest stałe, czy regulowane czasowo. W drugim przypadku, wielu akwarystów wyposaża system w specjalny elektrozawór, którego wbudowany czasomierz pozwala na wyłączenie systemu na czas nocy, kiedy bez udziały światła proces fotosyntezy nie występuje a komórki roślin znajdują się w letargu.

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że niewspółmierna ilość doprowadzanego CO2 do zapotrzebowania, może spowodować zaburzenie nie tylko gospodarki gazowej samego zbiornika, ale także wahania pH wody. Skutkiem niewłaściwej ilości (w tym wypadku zbyt wysokie stężenie CO2) może doprowadzić do podduszenia, w ostateczności uduszenie fauny akwarystycznej. Zbyt mała ilość gazu może natomiast negatywnie wpłynąć na rozwój flory- ograniczyć przyrost, a także obumieranie roślin, co za tym idzie obniżyć ilość dostarczanego tlenu, a także spowodować rozwój glonów w akwarium.

 

Sama ilość dostarczanego dwutlenku węgla to nie wszystko podczas montowania systemu. Ważna jest przede wszystkim sama skuteczność oraz forma w jakiej gaz będzie doprowadzany. Wielu amatorów akwarystyki do nawożenia CO2 wykorzystuje tabletki, granulaty a nawet wodę mineralną. Takie praktyki nie są zalecane, jeśli zależy nam na zdrowym i stabilnym zbiorniku. Notoryczne wahania ilości dostarczanych gazów nie sprzyjają właściwemu dojrzewaniu zbiornika, a zmieniające się stale warunki wewnątrz akwarium prowadzą do powolnego obumierania ekosystemu.

 

Jednym z czołowych producentów, który przede wszystkim dba o wysoką jakość parametrów zachowanych w zbiornikach jest marka SERA. Mnogość produktów dedykowanych w zależności od rodzaju akwarium- jego wielkości oraz rodzaju obsady, pozwala wszystkim miłośnikom akwarystyki na indywidualne dobranie sprzętu. Wśród oferowanych produktów występują gotowe systemu doprowadzające, a także pojedyncze struktury systemu CO2, które są kompatybilne z wieloma akcesoriami dostępnym na rynku.

 

Jednym z bardziej innowacyjnych produktów przeznaczonych do nawożenia CO2 było stworzenie specjalnego, ciśnieniowego dyfuzora CO2 z zintegrowanym licznikiem bąbelków, dzięki któremu możliwe jest sprawne monitorowanie ilości przedostających się do zbiornika pęcherzyków gazu.

 

Budowa dyfuzora CO2 Sera Flore 

 

dyfuzor CO2 do akwarium roślinnegoPrezentowany na zdjęciu dyfuzor do akwarium został w całości wykonany z akrylu, co w przeciwieństwie do szklanych urządzeń gwarantuje długotrwałą funkcjonalność bez obaw na pękanie podczas intensywnej eksploatacji. Dodatkowo, właściwości materiału jakim jest akryl zapewniają bezpieczeństwo użytkowania bez obaw na ewentualny wpływ w strukturę wody w akwarium.

 

Marka Sera projektując urządzenie miała na uwadze zapewnienie wysokiej skuteczności rozpuszczalnego CO2, dlatego swój dyfuzor do akwarium wyposażyła w specjalną ceramiczną membranę, które ze względu na drobną, porowatą sieć rozprasza bąbelki CO2, które doskonale rozpuszczają się w wodzie. Jak dowodzą testy przeprowadzone przez markę, dla osiągnięcia najlepszych rezultatów konieczne jest podwyższenie ciśnienia dostarczanego gazu (ok 2 bar). Zaawansowana konstrukcja dyfuzora pozwala na jego łatwe rozmontowanie, co umożliwia kompleksowe czyszczenie urządzenia. Ceramiczna membrana stanowi element wymienny dyfuzora, dlatego możliwe jest zachowanie wysokiego standardu rozpuszczalności gazu bez konieczności wymiany całego elementu systemu.

 

Uruchomienie dyfuzora

 

Przed otwarciem zaworu igłowego, w reduktorze ustaw ciśnienie na poziomie 1.5 bara. Zwalniając zawór upewnij się, że do dyfuzora dochodzi około 60 pęcherzyków gazu na minutę. Liczbę bąbelków z łatwością zaobserwujesz w dolnej części dyfuzora, gdzie znajduje się wbudowany licznik. Następnie, pod wpływem ciśnienia gaz unoszony jest ku górnej części stożka, gdzie przeciśnięty zostaje przez porowatą membranę. W taki sposób rozproszone bąbelki gazu uwalniane są do słupa wody, w którym momentalnie ulegają rozpuszczeniu.

 

W zależności od rodzaju obsady oraz jej ilości ilość zapotrzebowania na CO2 w zbiorniku będzie różna. Oczywiście na ilość dostarczanego gazu wpływ ma także natężenie światła w zbiorniku. Przy średnim oświetleniu akwarium o pojemności 200-300l, w którym występuje spora roślinność wymagane jest od 60-100 bąbelków/min.

 

Ilość dostarczanego gazu uzależniona jest także od naszych oczekiwań oraz od indywidualnej pracy samego akwarium, dlatego ważnym elementem podczas jego obsługi jest stałe monitorowanie wszystkich parametrów zbiornika oraz elastyczne dopasowywanie się do ich rezultatów.  

Sprawdź ofertę producenta w internetowym sklepie akwarystycznym Amazonia24!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl