Wątrobowce w akwarium

Wątrobowce to rośliny należące do grupy mszaków, wśród których wyróżniamy blisko 8000 gatunków, podczas gdy w samej Polsce możemy mówić o około 235 gatunkach. W odróżnieniu od mchów, wątrobowce zamiast gałązek posiadają plechę, czyli wegetatywne ciało bez jednoznacznego podziału na korzeń i pęd. Podobnie jak mchy, główna funkcją wątrobowców jest dawanie schronienia drobnemu narybkowi oraz młodym krewetkom. Ponadto, doskonale sprawdzają się jako rośliny niwelujące stężenie szkodliwych substancji w zbiorniku, nie wymagają specjalnych warunków oświetleniowych oraz nawożenia, a także z uwagi na formę plechy, sposób ich kształtowania i obsadzania może być dowolny.


Najpopularniejsze gatunki wątrobowców w naszych akwariach

Poniżej najczęściej spotykanie gatunki w naszych akwariach:

- Riccia fluitans- (zwana również wgłębką wodną) jest to wątrobowiec, który przeważnie w akwariach rośnie znacznie lepiej niż w naturalnym środowisku. Wgłębka ma wąskie i bardzo delikatne plechy, które w zależności od oświetlenia mogą przybierać kolory od jasnozielonego (przy mocnym oświetleniu) do ciemnozielonego przy gorszych warunkach. Wgłębka może zostać przymocowana tak jak mech- do łupiny kokosa, kamienia lub innego elementu dekoracyjnego. Nieprzymocowana wgłębka pływa po powierzchni, dając schronienie mniejszym mieszkańcom naszego akwarium.

Jeśli wgłębka w akwarium ma zostać wykorzystana jako roślina pływająca, należy stale monitorować jej wzrost i w przypadku znacznego rozrostu, redukować jej ilość. W przeciwnym razie może ona nie tylko utrudnić wymianę gazową, ale także spowodować zaciemnienie zbiornika i ograniczenie dostępu światła dla innych roślin, znajdujących się w akwarium.

sklep akwarystyczny online amazonia24

-Monosolenium tenerum- (przez akwarystów nazywana pelią) roślina o znacznie bardziej rozbudowanych plechach niż wgłębka, jest cięższa więc nie utrzymuje się na powierzchni wody i tonie. Pelia jest rośliną delikatniejszą niż inne znane nam wątrobowce. Z tego względu jest również bardziej krucha, co przy mocniejszym naruszeniu przez faunę akwariową (uderzenie, obskubywanie) może doprowadzić do odrywania fragmentów rośliny. Tak jak większość wątrobowców Monosolenium nie wymaga szczególnych warunków do rozrostu, świetnie rozwija się nawet przy bardzo niskim oświetleniu zbiornika. Specjalnie dla tego gatunku wątrobowców stworzono specjalne siateczki do obsadzania, gdyż klasyczna żyłka, wykorzystywana do obsadzania mchów, mogłaby spowodować uszkadzanie delikatnej plechy.

sklep akwarystyczny online

- Lomariopsis Lineata- (nazywany również jako round pelia lub SuBwassertang) roślina mająca znacznie bardziej rozbudowane plechy niż dwie prezentowane powyższej, są one również bardziej okrągłe. Część osób uważa, że nie jest ona wątrobowcem a paprocią, natomiast w środowisku akwarystycznym zdecydowana większość osób utożsamia ją z wątrobowcem. Jest to roślina znacznie mniej łamliwa od pelii a jej kolor jest ciemnozielony. Możemy ją mocować klasycznie za pomocą żyłki tak samo, jak to robimy w przypadku mchów.

internetowy sklep akwarystyczny

- Riccardia chamedryfolia- (nazywana najczęściej mini pelią)- to bardzo drobny wątrobowiec, który jest objęty ochroną, występujący również w Polsce. Jest to wątrobowiec, który rośnie tak jak inne wątrobowce, nawet w słabych warunkach, jednak wtedy jego wzrost jest bardzo powolny. W przypadku Riccardii zaleca się stworzenie średnich warunków, aby roślina prezentowała się jak najlepiej. Obsadzenie zbiornika tą rośliną przebiega podobnie, jak w przypadku mchów. Szczegółowy opis sposobu gospodarowania zbiornika akwarystycznego znajdziesz w naszym poprzednim artykule Mchy w akwarium- rodzaje, warunki uprawy.

sklep akwarystyczny online

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl