Wstęp do cyklu azotowego- bakterie nitryfikacyjne

Równowaga biologiczna to ten element, który jest kluczem do uzyskania dobrze działającego zbiornika akwarystycznego. Niestety, wielu początkujących akwarystów lub laików tej dziedziny, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak właściwie funkcjonuje ten podwodny ekosystem, jakie parametry powinny zostać spełnione, czego potrzebują zwierzęta, które hodujemy, a także rośliny, którymi obsadziliśmy zbiornik. Akwarium do pełnej dojrzałości biologicznej potrzebuje trochę czasu- około 6 tygodni. To właśnie w początkowym okresie rozwijają się naturalne procesy nitryfikacyjne oraz stabilizacji podlega gospodarka mikro i makroelementowa, kończąc na adaptacji podłoża, które w szczególności, w pierwszym okresie od momentu zalania zbiornika, może zaburzać poziom wydzielanych metali ciężkich, wahania odczynu pH, kończąc na rozkwicie glonów czy innych inwazyjnych mikroorganizmów.

W czasie aklimatyzacji zbiornika kluczowy jest prawidłowy rozwój procesów nitryfikacyjnych, które stanowią główny czynnik właściwie prosperującego akwarium. Prawidłowy przebieg cyklu azotowego pozwala na stworzenie zdrowego środowiska oraz prawidłowy rozwój fauny i flory akwarystycznej.

Czym są bakterie nitryfikacyjne?

Bakterie nitryfikacyjne, aeroby obligatoryjne- bakterie tlenowe, to drobnoustroje żyjące w podłożu do akwarium, na powierzchni i we wkładach filtracyjnych, a także ozdobach i innych elementach naszego zbiornika, których zadaniem jest aktywne uczestniczenie w cyklu azotowym- utlenianie szkodliwego amoniaku do azotynów (azotany III), a tych do łatwo przyswajalnych związków azotanów (V), które biorą udział w procesach fizjologicznych roślin.

Podczas cyklu azotowego bakterie wiążą dwutlenek węgla, który wykorzystywany jest do budowy struktury białkowej oraz węglowodanów, które przyspieszają procesy nitryfikacyjne. Zdecydowany wpływ na przebieg i tempo procesów nitryfikacyjnych ma także temperatura zbiornika (optymalna temperatura to około 25 stopni), stężenie tlenu, właściwy odczyn wody (7-8 pH), obecność substancji rozpuszczalnych w wodzie- metali ciężkich, chloru itd. kończąc na warunkach struktury akwarium- ilości ryb w zbiorniku, jakości pokarmu czy częstotliwości czyszczenia zbiornika.

W zbiorniku akwarystycznym, amoniak występuje w stężeniu około 5 mg/l.

Sam proces nitryfikacyjny, czyli utlenienie amoniaku do formy azotanów zachodzi w dwóch etapach, podczas których aktywnie działa kilka rodzajów bakterii nitryfikacyjnych. Tak jak wspomnieliśmy pierwszy etap cyklu azotowego to przetworzenie szkodliwego amoniaku, (źródłem amoniaku są rozkładające się szczątki biologiczne, jak i wydzielane przez faunę w procesie trawienia odchody), do związków amonowych.

Pierwszy etap przeprowadzany przez przez tzw. nitrozobakterie- Nitrosococcus oceanus, Nitrosolbus multiformis czy Nitrosomonas europaea.

Drugi etap, czyli utlenienie jonów azotynowych zachodzi przy udziale nitrobakterii- Nitrococcus mobilis, Nitrobacter winogradkyi czy Nitrospira marinus.

 

Absorpcja związków azotowych przez rośliny

Warto wspomnieć również o roślinach, które do zachowania właściwych procesów fizjologicznych nie zawsze wykorzystują ostatni produkt, jakim są azotany. Wśród roślin, które z powodzeniem pobierają związki amonowe jest Hiacynt wodny, Marsylia Drummonda, Moczarka, Pistia czy Rzęsa drobna.

Jak pozyskać potrzebne bakterie nitryfikacyjne?

Bakterie te rozwijają się same w naszych zbiornikach. Oczywiście potrzebują do tego czasu, a świeżo założone akwarium, zanim bakterie się dobrze rozwiną jest niestabilne i mogą atakować go glony. Cały proces można przyspieszyć gotowymi produktami takimi, jak Prodibio BioDigest, które zawierają szczepy niezbędnych w naszych akwariach bakterii nitryfikacyjnych.

 

 podłoże do akwarium, bakterie

Poniżej film w którym możesz dowiedzieć się więcej na temat nitryfikacji w akwarium.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl