Zaworek CAMOZZI

Dostępność: dostępny
Wysyłka w: 48 godzin
Kod produktu: 2A85-80016
Producent: -
Cena: 35,00 zł 35.00
ilość szt.
Zyskujesz 17 pkt [?]
Opis produktu

Decydując się na założenie akwarium roślinnego konieczne jest zadbanie o właściwy poziom gospodarki gazowej zbiornika. Na podstawie odczynów pH, regulujemy ilość dostarczanego gazu dzięki nawożeniu akwarium CO2, gdyż roślinność podwodna tak, jak i ziemna, do zachowania właściwych procesów fizjologicznych potrzebuje stałego dostępu dwutlenku węgla.

Niezbędne wyposażenie zaplecza doprowadzającego dwutlenek węgla powinno zawierać, standardowo butlę CO2 (w zależności od preferencji oraz wielkości zbiornika i zapotrzebowania; przykładowo butla 2l przy dozowaniu 1,5b/s w zbiorniku 50l wystarcza na okres około 6 miesięcy). Wybierając butle koniecznie sprawdź termin legalizacji pojemnika. Kolejna kwestia to zawór główny butli, który zapewnia szczelność butli, a także w przypadku awarii zupełnie zamyka lub otwiera kanał zbiornika z CO2.

Każdy system CO2 zakładany na potrzeby zbiornika powinien zostać wyposażony w reduktor, tzn. specjalne urządzenie, które pozwoli nam na zmniejszenie ciśnienia gazu wydostającego się z butli (ok 100bar) do 60 barów. Dodatkowo reduktor zapewnia stały poziom przepływającego gazu, bez konieczności ciągłej regulacji.

Aby uchronić zbiornik przez niebezpieczeństwem wadliwej instalacji warto system wyposażyć w dodatkowy elektrozawór, który zdalnie pozwoli na odcięcie lub doprowadzenie CO2 bez konieczności ingerencji w zawór główny butli.

Kolejnym istotnym elementem, bez którego nie będzie możliwe zachowanie stałego poziomu przepływu jest zaworek precyzyjny CO2. Różni się on od wcześniej wspomnianych zaworów większą precyzją przepływu. Połączony z licznikiem bąbelków pozwala na jednorazowe ustalenie ilości przepływającego gazu z dokładnością do sekundy. Z uwagi na różne wskazania zawartości gazów w zależności od rodzaju posiadanego zbiornika, tak jak wspomnieliśmy jego wartość musi zostać dobrana indywidualnie.

Przykładem najczęściej wybieranego zaworka przez akwarystów jest włoski zaworek Camozzi. Posiada pikowane pokrętło, które ułatwia regulację oraz stałą kontrolę podawanego gazu.

W celu uchronienia układu doprowadzającego przed zalaniem wykorzystywany jest zawór zwrotny, który najczęściej umieszczamy zaraz przed zaworkiem precyzyjnym.

Tworząc system doprowadzający gaz należy również pamiętać o elemencie rozrzedzającym. W tym celu na rynku znajdziesz wiele urządzeń, które umożliwiają rozpuszczenie CO2- spieki ceramiczne, kostki lipowe czy dyfuzor CO2. Do akwarium często wykorzystywane są również drabinki, w których bąbelki gazu przemieszczają po kolejnych szczebelkach urządzenia.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl